Działająca przy Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi młodzieżowa Sekcja Rycerska Lepanto od lat wydaje swój biuletyn „Rycerz Lepanto”. Właśnie ukazał się najnowszy, 22. numer gazetki.

Czytelnik znajdzie na pierwszej stronie biuletynu artykuł przedstawiający postać św. Olafa – króla i patrona Norwegii. Urodzony w pogaństwie Olaf trudnił się tradycyjnym zajęciem wojowniczych Wikingów – „pozyskiwaniem dóbr” podczas łupieżczych wypraw. Po nawróceniu, umocnił bardzo słabe wówczas na terenach Norwegii chrześcijaństwo. Mimo spisku, który pozbawił go tronu, a następnie śmierci w walce o jego odzyskanie władca nie został zapomniany. Poddani i ich dzieci otaczali jego pamięć szacunkiem, a wspomnienie czynów i zasług dla Kościoła doprowadziła do wyniesienia Olafa na ołtarze.
W dziale „Z życia Sekcji” zamieszczone zostały informacje o sylwestrowym pobycie Rycerzy Lepanto w Mediolanie oraz na obozie narciarskim we Vratnej Dolinie na Słowacji. Wśród aktualności znalazła się ciekawostka z życia Jana Pawła II. Według relacji członków rodziny Habsburgów, Ojciec Święty wyznał, że imię chrzestne Karol otrzymał na cześć cesarza bł. Karola Habsburga – zwierzchnika ojca Karola Wojtyły.
Kolejny, dwukolumnowy artykuł to uwagi szefa sekcji Rycerskiej Lepanto Arkadiusza Stelmacha na temat pracy nad charakterem, w oparciu o treść książki redemptorysty o. Mariana Pirożyńskiego (1899-1964) zatytułowanej „Kształcenie charakteru”.
Historię walk o odzyskanie przez Polskę niepodległości przybliża chwytająca za serce opowieść o ostatnich chwilach życia ks. Skorupki oraz jego wychowanków, którzy w szeregach 236 ochotniczego pułku piechoty polegli w bitwie w okolicach Ossowa.
Krótki artykuł przypomina historię Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który 5 lutego obchodził 90. rocznicę utworzenia. Na tej samej stronie znajdziemy tekst analizujący zjawisko lansowania w filmach dla młodych widzów brzydoty oraz idei antychrześcijańskich. Jako przykład posłużyła wprawdzie „kreskówka dla dorosłych” o satanicznym tytule „Włatcy móch”, ale niestety jest ona oglądana – jak pisze autor – przez 80% dwunastolatków.
Numer tradycyjnie zamykają dwa działy: „Dawna broń” oraz „Środowiska-Zwyczaje-Cywilizacje”. W pierwszym pokrótce przedstawiona jest zbroja husarska (wartości poznawczej dodają krótkiemu tekstowi liczne ilustracje). Drugi dział zawiera tekst autorstwa prof. Plinia Correi de Oliveira pt.: „Żołnierz szkocki – pełnia życia w walce” stanowiący komentarz do zdjęcia przedstawiającego dudziarza w mundurze jednego z pułków szkockich. Autor widzi w postawie sfotografowanego Szkota pozostałości idei żołnierza chrześcijańskiego.
Zapraszamy do lektury!
PiotrSkarga.pl