1000-lecie Królestwa Polskiego i wielka konferencja w Warszawie - zapraszamy!

2025-03-26 00:00:00
1000-lecie Królestwa Polskiego i wielka konferencja w Warszawie - zapraszamy!

Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!

Pod tym linkiem mogą Państwo zarejestrować się na konferencję, jak również poznać jej program i grono prelegentów.

 

Mija 1000 lat od koronacji pierwszego króla Polski

 

To były wielkie momenty w historii młodej państwowości książąt piastowskich, której byt polityczny zależny był bardziej od woli sąsiednich imperiów niż od suwerennych decyzji jej władców. Syn Mieszka I niewątpliwie przekreślił te zależności, czyniąc z Polski niepodległe państwo, szanowane zarówno z uwagi na dynamiczny rozwój społeczno-gospodarczy, jak też i dzięki osławionej w bitwach drużynie rycerskiej. W tych okolicznościach rok 1025 zaowocował wydarzeniem, w którym na skroniach władcy ziem polskich, Bolesława Chrobrego, spoczęła korona królewska.

 

Doceniamy wizjonerstwo piastowskiego przywódcy, który miał odwagę myśleć o wielkości swojego państwa i który nie bał się dać odpór politycznym naciskom zza granicy, wytrwale dążąc do wybicia Polski na czoło narodów Europy. Zachowania współczesnych liderów politycznych i sposób ich relacji z sąsiadami możemy dzisiaj w tym kontekście ocenić sami.

 

Od Chrztu Polski do dnia koronacji Bolesława Chrobrego wiele wydarzeń układało się w celową politykę, która ostatecznie zakończyła się powstaniem silnego i niepodległego Państwa Polskiego, wpisującego się w rodzinę europejskiej Christianitas. Państwa, które później, nawet w czasach podziałów wewnętrznych, potrafiło dzielnie bronić swojej niezależności, podnosić się po moralnych lub militarnych upadkach i nieść chrześcijańską wiarę na wschodnie terytoria.

 

To nasz obowiązek - godnie uczcijmy Milenium Korony Polskiej

 

Uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów Polskich w Gnieźnie Sejm RP przyjął 24 lipca ubiegłego roku. Niestety, za politycznym gestem parlamentu idą głównie działania władz lokalnych o niewielkich wydźwięku społecznym. Czy to jedynie niedbałość, czy może jakieś czynniki samoograniczające obecny rząd przed nadaniem tej rocznicy wymiaru ogólnonarodowego? Tego nie wiemy, ale nie może zatem dziwić, że większą uwagę przyciągają inicjatywy pozarządowe i oddolne na rzecz uczczenia 1000-lecia tych wydarzeń, w które intensywnie włączyło się nasze środowisko.

 

Uznaliśmy bowiem, że staje przed nami wyjątkowa okazja, by przypomnieć Polakom o bogatym dziedzictwie kulturalnym, naukowym i politycznym, jakie przez wieki budowali nasi przodkowie. To także szansa, by podjąć próbę odbudowy więzi wewnątrz naszej wspólnoty narodowej. Dlatego też organizujemy uroczystą konferencję pt. „1000-lecie Królestwa Polskiego”. 

 

Szczegóły konferencji „1000-lecie Królestwa Polskiego”

 

Pod tym linkiem można zapoznać się z pełnym składem prelegentów konferencji.

 

To unikalne w skali kraju wydarzenie poprowadzi red. Paweł Chmielewski, znany m.in. Czytelnikom i Widzom PCh24.pl i PCh24TV. W toku konferencji zaplanowano autorskie referaty, jak również panel dyskusyjny z udziałem pięciu uczestników. Nie zabraknie znanych i cenionych nazwisk, takich jak prof. Grzegorz Kucharczyk, prof. Jacek Bartyzel, czy też prof. Anna Łabno. Konferencję swoim patronatem honorowym objął Wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Bosak.

 

Konferencja pod hasłem „1000-lecie Królestwa Polskiego” odbędzie się w Warszawie w sobotę 26 kwietnia 2025 r., w Centrum Prasowym Foksal przy ul. Foksal 3/5. Początek wydarzenia zaplanowano na godz. 9:30. Rejestracja elektroniczna możliwa pod adresem:

 

https://konferencja.wiarainauka.pl/#zarejestruj-sie

 

Zapraszamy także do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji, który dostępy jest pod tym linkiem. Przypominamy – wstęp na konferencję objęty jest rejestracją, a liczba miejsc ograniczona! Warto skorzystać z tej wyjątkowej okazji uświetnienia wielkiej narodowej rocznicy i zarazem przypomnieć o niej Państwa bliskim, choćby poprzez udostępnienie lub przesłanie niniejszej zapowiedzi.

 

 

piotrskarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.