2,1 mln pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński
2010-05-25 00:00:00

Ponad 2 mln 100 tys. pielgrzymów nawiedziło Całun Turyński w czasie jego wystawienia od 10 kwietnia – donosi Radio Watykańskie. Niedziela, 23 maja, była ostatnim dniem ekspozycji płótna w stolicy włoskiego Piemontu. Wśród pielgrzymów, którzy w ostatnim czasie pielgrzymowali do Turynu był Benedykt XVI. Papież nazwał Całun ikoną Wielkiej Soboty, która jest dniem ukrycia Boga.
Lniane płótno, przechowywane w katedrze turyńskiej, w które według ewangelicznego świadectwa zawinięto ciało zdjętego z Krzyża Jezusa, do tej pory nazywane było relikwią. Papież nawiązując do setek tysięcy pielgrzymów kontemplujących tę nadzwyczajną ikonę zauważył, że choć przypomina ona o śmierci Pana, to jednak widać w niej nie tylko mrok, ale też światło. Nie tyle porażkę życia i miłości, ile przede wszystkim zwycięstwo życia nad śmiercią, miłości nad nienawiścią. – Pielgrzymi widzą owszem śmierć Jezusa, ale dostrzegają za nią Jego Zmartwychwstanie – mówił w Turynie Papież.
– Nadzwyczajne wystawienie Całunu było wydarzeniem duchowym a nie komercyjnym – zaznaczył kard. Severino Poletto. Arcybiskup Turynu podziękował rzeszom pielgrzymów poszukujących Bożego oblicza i nadziei w społeczeństwie doświadczającym kryzysu nie tylko ekonomicznego. Pytany o to, dlaczego cudowna relikwia-ikona chrześcijaństwa nie może być eksponowana na stałe, oznajmił, że nie jest to możliwe ze względów praktycznych. Groziłoby to jej nieodwracalnym zniszczeniem. – Stąd wystawienia turyńskiego płótna pozostaną wydarzeniami nadzwyczajnymi i rzadkimi – dodał kard. Poletto.
Najliczniejszą grupą pielgrzymów do Turynu byli Włosi. Stanowili oni 92 proc. kontemplujących Całun. Z grup zagranicznych Polacy znaleźli się na trzecim miejscu (8,6 proc.), a liczniejsi nieznacznie byli tylko Niemcy (10,7 proc.). Najwięcej obcokrajowców przybyło z Francji (20,5 proc.) – informuje Radio Watykańskie.
Wśród pielgrzymów znaleźli się także przedstawiciele Instytutu im. Księdza Piotra Skargi, którzy 30 kwietnia uczestniczyli w sympozjum nt. Całunu zorganizowanym w Turynie, macierzystej siedzibie Salezjanów Don Bosco, przez włoską organizację Luci sull’Est (Światła na Wschód).
Źródło: Radio Watykańskie, PiotrSkarga.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.