20 państw po stronie Włoch w ”sprawie o krzyże”

2010-07-26 00:00:00
20 państw po stronie Włoch w ”sprawie o krzyże”

Do tej pory 20 państw Rady Europy zadeklarowało swoje poparcie dla wolności religijnej we Włoszech w sprawie Lautsi przeciw Włochom, znanej powszechnie jako „sprawa o krzyże”.

Sprawa, w której już raz Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił, że rząd włoski musi usunąć krzyże ze szkół publicznych i urzędów, zakończyła się wielkimi protestami we Włoszech i w Europie.

Rządy Armenii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Litwy, Malty, Monako, Rumunii, Federacji Rosyjskiej i San Marino złożyły formalne zastrzeżenia do orzeczenia Trybunału, z kolei rządy Albanii, Austrii, Chorwacji, Węgier, Mołdawii, Polski, Słowacji i Ukrainy wprost skrytykowały wcześniejsze orzeczenie.

Włochów poprali także przedstawiciele innych wyznań m.in. patriarcha Moskwy Cyryl, zaś metropolita Hilarion Alfiejew zaproponował utworzenie strategicznego sojuszu pomiędzy katolikami i prawosławnymi w celu obrony tradycji chrześcijańskiej przed sekularyzmem, liberalizmem i relatywizmem, który panoszy się we współczesnej Europie.

Sprawa o krzyże sprowokowana została przez Finkę Soile Lautsi, mającą włoskie obywatelstwo, która posyłała swoje dzieci do szkoły publicznej. Kobieta poskarżyła się przed Trybunałem Praw Człowieka w Strassbugu, że jej dzieci są dyskryminowane, gdyż muszą na co dzień oglądać krzyże, znajdujące się w placówce, do której uczęszczają. Lautsi zażądała usunięcia krzyży z miejsc publicznych. Sąd uznał, że rząd włoski powinien wypłacić kobiecie odszkodowanie w wysokości 5 tys. euro za naruszenie wolności religijnej. Stwierdził m.in., że przymusowe wystawianie dzieci na oglądanie symbolu religijnego w pomieszczeniach wykorzystywanych przez władze publiczne, ogranicza prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi.

Rząd włoski odwołał się od decyzji Trybunału. Powołał się na zapisy zawarte we włoskiej konstytucji, które przyznają katolicyzmowi szczególne miejsce w kraju. Trybunał Europejski 30 czerwca zapoznał się z argumentami strony włoskiej. Nowe orzeczenie w tej sprawie ma być wydane w listopadzie.

Sąd w Strassburgu przyznał specjalny status strony interweniującej Europejskiemu Centrum na rzecz Prawa i Sprawiedliwości, które jest organizacją pozarządową, działająca w Strasburgu na rzecz poszanowania wolności religijnej i wolności słowa. Jej przedstawiciele uważają, że sprawa jest wyjątkowa ze względu na trwającą w Europie walkę o tożsamość kulturową i duchową. Z jednej strony mamy silną grupę dążącą do sekularyzacji Europy, z drugiej zaś - zwolenników Europy, która jest wierna swojej tożsamości kulturowej i korzeniom.

Europejski Trybunał Praw Człowieka powinien podejmować decyzje, z poszanowaniem suwerenności państw członkowskich, w szczególności respektując kulturę i tradycję każdego państwa, interweniując jedynie w przypadkach wyraźnej indoktrynacji lub skrajnego prozelityzmu.

Tymczasem Trybunał podejmując decyzję o konieczności usunięcia symboli religijnych ze szkół publicznych we Włoszech, stwierdził – wbrew wcześniejszym deklaracjom – że państwa muszą być areligijne.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.