Abp Kirkuku: ”dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane”

2008-06-06 00:00:00

Chaldejski arcybiskup Kirkuku, Louis Sako zaapelował za pośrednictwem Radia Watykańskiego o przygotowanie programu powrotu irackich uchodźców do kraju. „Sądzę, że teraz można pomóc uchodźcom powrócić na północ Iraku, do małych miasteczek i miejscowości chrześcijańskich, gdzie panuje większy spokój” – powiedział abp Sako. Dodał, że należałoby też stworzyć dla tych ludzi możliwości zatrudnienia.

Wymuszoną emigrację chrześcijan arcybiskup Kirkuku określił mianem „tragedii”, gdyż „im więcej chrześcijan opuszcza kraj udając się na emigrację, tym bardziej słabnie Kościół”. Aby chrześcijanie mieli motywację do powrotu, Kościoły lokalne w Iraku oraz w krajach ościennych muszą podjąć odpowiednie inicjatywy duszpasterskie. Sięgające czasów apostolskich „dziedzictwo chrześcijańskie za wszelką cenę musi być zachowane” – apelował abp Sako.

Od czasu inwazji USA i jej sojuszników, Irak opuściły setki tysięcy mieszkańców, wśród nich nieproporcjonalnie wielu chrześcijan. Wielu z nich do ucieczki zmusili islamscy fanatycy. W obecnej sytuacji nie widzą oni żadnej przyszłości w kraju ani dla siebie, ani dla swoich dzieci. Wielu uchodźców cierpi psychicznie z powodu wypędzenia – stwierdził arcybiskup Kirkuku.

Biskupi chaldejscy zawsze opowiadali się za powrotem uchodźców do Iraku. Niektórzy obserwatorzy uważają, że z tego powodu strona kościelna za mało czyniła dla uchodźców, którzy pozostają w krajach graniczących z Irakiem. Dziesiątki tysięcy uchodźców chrześcijańskich, którzy nie mogą powrócić do Iraku, przebywa w Syrii, Jordanii i innych krajach regionu, bez pieniędzy, pracy i perspektyw.

Źródło: KAI
W pierwszy piątek miesiąca sierpnia o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
Na Jasnej Górze, przed obliczem Matki Bożej, dwaj polscy hierarchowie – ks. bp Wiesław Mering i ks. bp Antoni Długosz – odważyli się powiedzieć prawdę: o zagrożeniach ideologii, polityki bez wartości, migracji niszczącej Europę.
Wiosną 2004 roku 54-letnia Francuzka Bernadette Marie Helene Vernamat wybrała się z pielgrzymką do Libanu, do grobu św. Charbela. Kobieta chorowała na złośliwego raka piersi i żołądka. Po spowiedzi i Komunii św. odmówiła cały Różaniec przy grobie świętego. Badania, które zrobiła po powrocie do domu, wykazały jej całkowite uzdrowienie. Tak działa ten wyjątkowy mnich z Libanu, za wstawiennictwem którego łaskę uzdrowienia otrzymały już tysiące osób.
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.