Akcja Stowarzyszenia im. ks. P. Skargi przeciw antyrodzinnej ustawie

2010-10-27 00:00:00
Akcja Stowarzyszenia im. ks. P. Skargi przeciw antyrodzinnej ustawie

Już ponad dwustu samorządowców przyłączyło się do akcji Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. P. Skargi przeciwko przyjętej przez Sejm RP nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Protest podpisali m.in. prezydenci Rybnika, Przemyśla, Kielc, Głogowa, Bydgoszczy, Stalowej Woli i Świdnicy. „To właśnie samorządy lokalne mają stworzyć i finansować system inwigilacji rodzin na swoim terenie, a władze państwowe jak Piłat umyły ręce od odpowiedzialności za jej wykonanie, przerzucając w ten sposób niezadowolenie społeczne na władze samorządowe” – podkreśla prezes Stowarzyszenia Sławomir Olejniczak, w liście do władz samorządowych. SKCH zobowiązało się zebrać podpisane protesty i złożyć je na ręce Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Stowarzyszenie im. ks. Skargi przypomina, że znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została przyjęta przez Sejm i Senat RP wbrew licznym protestom organizacji społecznych, zwykłych obywateli, a także samorządów lokalnych.




Ta ustawa nie została dostatecznie skonsultowana ze środowiskami samorządowymi i pomocy społecznej – zauważa Wojciech Lubawski, prezydent Kielc. – Należałoby uszanować pewne tradycje, które ta ustawa narusza – podkreśla.

Już w trakcie prac nad nowelizacją, władze samorządowe zwracały uwagę na to, że jest ona sprzeczna z Konstytucją RP oraz z prawem międzynarodowym. Zdecydowany sprzeciw wobec projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wyraziła Rada Powiatu Łańcuckiego w uchwale z dnia 29 marca 2010 r. Według radnych, narusza ona „podstawowe wolności obywatelskie oraz wprowadza system, inwigilacji rodzin, poza kontrolą wymiaru sprawiedliwości”.

„Uważamy, że nowelizacja w obecnym kształcie jest sprzeczna z konstytucyjnymi zasadami ochrony rodziny, prywatności, czci, dobrego imienia oraz decydowania o swoim Życiu osobistym, a także nie zabezpiecza samorządom środków na realizację powierzonych im zadań” – głosi rezolucja przyjęta przez Radę Miasta Krakowa w dniu 17 marca 2010 r.

„To właśnie samorządy lokalne mają stworzyć i finansować system inwigilacji rodzin na swoim terenie, a władze państwowe jak Piłat umyły ręce od odpowiedzialności za jej wykonanie, przerzucając w ten sposób niezadowolenie społeczne na władze samorządowe” – czytamy w liście do samorządowców. Prezes Sławomir Olejniczak przypomina w nim, że przeprowadzone analizy pokazują, iż wspomniana ustawa brutalnie godzi w dobro rodzin. Traktuje ona rodzinę jako źródło patologii oraz zakłada daleko idącą ingerencję urzędników w życie rodzinne i zwiększenie nad nią nadzoru administracyjnego. 

Szczególnie niebezpiecznie brzmią zapisy ustawy mówiące o przetwarzaniu intymnych danych osób dotkniętych przemocą w rodzinie i osób stosujących przemoc w rodzinie, bez zgody i wiedzy osób, których dane te dotyczą. (art.9c 1).

W myśl nowych przepisów pracownik socjalny miałby prawo do zabrania dziecka z rodziny biologicznej bez wcześniejszej decyzji sądu! (art. 12a). Pracownik taki działa zazwyczaj na podstawie „Poradnika Pracownika Socjalnego”, który za przemoc w rodzinie uznaje np. „narzucanie własnych poglądów” czy „krytykowanie zachowań seksualnych” (str.3), co uderza bezpośrednio w autonomię i wolność rodziny.

Prawo ma chronić krzywdzone dzieci. Tymczasem często jest dziś wykorzystywane do tego, by terroryzować dzieci i rodziców. Dzieci są odbierane rodzicom z banalnych powodów – powiedziała Ruby Harold-Claesson, w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”. Według przewodniczącej Skandynawskiego Komitetu Praw Człowieka, obecnie w Szwecji odbiera się rodzicom 20 tys. dzieci rocznie. Podczas pobytu w Polsce, jeszcze przed przyjęciem tego antyrodzinnego prawa, Harold-Claesson przestrzegała, żeby nasz kraj nie wpuszczał do siebie tylnymi drzwiami socjalnej dyktatury.

Posłowie i Senatorowie, którzy opowiedzieli się za przyjęciem znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zlekceważyli także głos Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zaapelowali o odrzucenie zapisów „godzących w dobro rodziny”. („Ustawowe osaczanie rodziny”, Warszawa, 18 maja 2010 r.).

Źródło: PiotrSkarga.pl, „Gość Niedzielny”
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.