W Hamburgu trwają rozmowy na temat ewentualnego układu państwowego między miastem-landem a grupami muzułmańskimi. Jak poinformował miejscowy dziennik "Hamburger Abendblatt", obie strony pozytywnie oceniły wstępną, zakończoną 19 sierpnia, fazę obrad. Przebieg obrad jest tajny – czytamy w serwisie KAI.
W Strefie Gazy narasta presja na chrześcijan, aby przechodzili na islam albo emigrowali - podaje amerykańska agencja CNA. Wiąże się to z przejęciem władzy w tym regionie przez muzułmańską organizację terrorystyczną Hamas, która proklamuje wprowadzenie prawa islamskiego – informuje KAI.
Kościół w Wenezueli chciałby zapoznać się prezydenckimi propozycjami reformy konstytucji. Biskupi są zainteresowani dialogiem z władzami w tej kwestii - poinformował abp Ubaldo Ramón Santana Sequera, przewodniczący tamtejszej konferencji episkopatu. Hierarchowie poprosili prezydenta Hugo Chaveza o możliwość spotkania, jednak do tej pory nie otrzymali odpowiedzi – informuje KAI.
Kościół w Belgii obchodził 75. rocznicę objawień Matki Bożej w Beauraing. Główne uroczystości odbyły się w dniach 18-19 sierpnia – informuje KAI.
”Przerywanie ciąży” stało się w Hiszpanii tak masowym zjawiskiem, że stało się prawdziwą epidemią - stwierdza Instytut Polityki Rodzinnej (IPF) w tym kraju. Ocenia on, opierając się na danych oficjalnych, że od czasu, gdy w 1985 zalegalizowano w Hiszpanii aborcję, dokonano tam prawie 1,2 mln tego rodzaju "zabiegów". A w 10-leciu 1996-2006 ich liczba prawie się podwoiła, czyniąc z Hiszpanii kraj o największym wzroście liczby aborcji przed Belgią i Holandią – informuje KAI.
Na niemieckich stadionach coraz bardziej widoczni są członkowie chrześcijańskich klubów kibica. Troszczą się oni o wzajemne poszanowanie, tolerancję i pokojową atmosferę podczas piłkarskich rozgrywek – informuje KAI.
W Waszyngtonie odbyły się demonstracje w obronie rodziny. Na specjalnie zorganizowanych wiecach mówiono o tragicznym losie małżeństw rozbitych przez rozwód usankcjonowany bez orzekania winy oraz o skutkach, jakie niesie on dla dzieci. 18 sierpnia na ulice amerykańskiej stolicy wyszły tysiące przeciwników rozwodów. Były wśród nich matki i ojcowie niesłusznie pozbawieni praw rodzicielskich – informuje Radio Watykańskie.
Ordynariusz katolickiej diecezji East w Anglii bp Michael Evans złożył rezygnację z członkostwa w organizacji „Amnesty International”, do której należał od 1976 roku. Podjęcie tego kroku tłumaczył swoim sprzeciwem wobec decyzji rady tej organizacji o popieraniu aborcji. Jak informuje Radio Watykańskie, w latach osiemdziesiątych bp Evans był członkiem rady Sekcji Brytyjskiej tej organizacji, koordynował jej działania na rzecz uwolnienia więźniów sumienia z sowieckich łagrów oraz przez wiele lat przewodniczył komisji wspólnej koordynującej działania religijnych instytucji broniących praw człowieka.
Ponad 150 tysięcy osób, zarówno chrześcijan jak i buddystów, pielgrzymowało w uroczystość Wniebowzięcia NMP do sanktuarium maryjnego w La Vang. Świątynia została wzniesiona na pamiątkę objawień z 1798 roku, kiedy to Maryja ukazała się grupie katolickich uchodźców – czytamy w serwisie KAI.
Czytelnicy czasopisma "Catolicismo" przyjmowali zawsze z zainteresowaniem rozprawy dotyczące problemu stosunków między Kościołem a państwem, przypuszczam więc, że przyjmą z sympatią kilka refleksji o dzisiejszym aspekcie tego zagadnienia, mianowicie o wolności Kościoła w państwie komunistycznym.
... 
821
822
823
824
825
826
827
828
829
...