Ateiści i humaniści spierają się o to, jak sekularyzować społeczeństwo

2010-10-21 00:00:00

Podczas niedawnej konferencji ateistów, która odbyła się w ub. weekend w Los Angeles w USA, ponad 370 ateistów, humanistów i innych sceptyków znanych ze swoich osiągnięć naukowych na całym świecie zastanawiało się, w jaki sposób umniejszyć wpływ religii w sferze publicznej oraz jak pozyskać umiarkowanych chrześcijan. Konferencja sponsorowana była przez Radę na rzecz Świeckiego Humanizmu.

Wszyscy zgromadzeni zgodzili się, że ludzie mogą żyć bez religii, i że religia ma zbyt duży wpływ. Zastanawiali się więc, co zrobić, aby go ograniczyć. Ogłosili, że ich największymi wrogami są fundamentaliści religijni oraz teoria Inteligentnego Projektu, mówiąca, że człowiek i świat nie jest dziełem przypadku.(sic!) Stwierdzili ponadto, że możliwe jest życie moralne bez Boga. Spierali się jednak o fundament, na którym zasadza się owa moralność. Pojawiły się głosy, że moralność jest wytworem „neuroświadomości”, albo ewolucji. Inni wywodzili ją ze świeckiej filozofii Kanta oraz Rawlsa.

Humaniści zwracali uwagę na to, że trzeba pozyskać do swoich poglądów umiarkowanych chrześcijan. Przykładowo, jak argumentował Chris Mooney, jeśli chce się zachować nauczanie o ewolucji w szkołach, to trzeba przekonać umiarkowanych chrześcijan, że nie ma sprzeczności pomiędzy wiarą a współczesna nauką w kwestii pochodzenia życia. – Oni (chrześcijanie) sprzeciwiają się ewolucji, bo są przekonani, że wszyscy przestaną postępować moralnie. Trzeba ich zapewnić, że nie ma sprzeczności między ich przekonaniami a współczesną nauką – mówił.

Podczas konferencji doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy ateistami a humanistami, którzy starają się zastąpić Boga jakimiś wierzeniami, np. deizmem. Ateiści są za zupełnym zerwaniem z osobami religijnymi i wyrzuceniem ze sfery publicznej wszelkiej formy religijności. Humaniści chcą kompromisu i współdziałania z osobami wierzącymi. Godzą się na pewne kompromisy, byle tylko stopniowo realizować swój plan sekularyzacji społeczeństwa.

Źródło: The New York Times.com, AS

Komentarz PiotrSkarga.pl:
Czyżby ateiści przeczuwali jakieś odrodzenie religijne skoro tak bardzo się niepokoją? Katolicy znają pełne otuchy zapewnienie Matki Bożej z Fatimy „w końcu moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. Oczywiście zatriumfuje również nad neodarwinistami, ateistami i ich koncepcjami moralności będącej wytworem „neuroświadomości”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.