Australia: stan Wiktoria zezwala na aborcję do 24. tygodnia ciąży
2008-10-13 00:00:00
Wyższa izba parlamentu australijskiego stanu Wiktoria przyjęła w ubiegłym tygodniu po burzliwej debacie – stosunkiem głosów: 23 „za” do 17 „przeciw” – ustawę, która znosi niektóre ograniczenia dotyczące aborcji. Ustawa, która została przyjęta bez żadnych poprawek legalizuje zabijanie dzieci poczętych do 24. tygodnia ciąży – informuje portal LifeSiteNews.com.
Zgodnie z nowym prawem w stanie Wiktoria dzieci poczęte mogą być uśmiercane aż do 24 tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń. Po tym terminie matka, chcąca dokonać aborcji będzie musiała uzyskać zgodę dwóch lekarzy.
Premier John Brumby stwierdził, że prawo, które zostało zmienione było „uwłaczające dla kobiet”. Powiedział również, że tak naprawdę prawo to odzwierciedla obecną praktykę kliniczną, a zmiana polegała jedynie na usunięciu z kodeksu karnego zapisów stwierdzających, że aborcja jest przestępstwem kryminalnym.
Do nowej ustawy nie wprowadzono żadnych poprawek, które zezwalałyby personelowi medycznemu na sprzeciw sumienia, o co zabiegali działacze pro-life i przedstawiciele katolickich placówek medycznych.
Prezes Pro-Life Victoria, Denise Cameron mimo wielkiego rozczarowania powiedziała, że walka mająca na celu zakazanie aborcji jeszcze się nie skończyła. Cameron ma nadzieję, że politycy przebudzą się i zdadzą sobie sprawę z tego co zrobili.
Przeciwnicy ustawy obawiają się, że brak zapisów, pozwalających na sprzeciw sumienia lekarzy uczyni z nich kryminalistów. Zdaniem Cameron lekarze zostali postawieni w wyjątkowo trudnej sytuacji.
Szpitale i inne placówki medyczne należące do Kościoła katolickiego zapowiedziały, że są gotowe walczyć o prawo do wolności sumienia w sądach. Przedstawiciele Catholic Health Australia, organu zarządzającego piętnastoma szpitalami katolickimi w Australii wielokrotnie podkreślali, że nie zezwolą na zabijanie dzieci poczętych w swoich placówkach. Byłoby to sprzeczne z wartościami i nauczaniem katolickim. Przedstawiciel CHA Martin Laverty stwierdził: – Przez 40 lat przerwanie ciąży było dostępne w Wiktorii i wszędzie indziej, a jednak prawa personelu medycznego do sprzeciwu sumienia były szanowane. Ta ustawa chce to teraz zmienić.
CHA przestrzegła także, ze nowa ustawa aborcyjna, zmuszając medyków do działania wbrew sumieniu narusza inną ustawę z 2006 r. – tzw. Kartę Praw i Obowiązków.
Przebywający w Rzymie na synodzie biskupów przewodniczący episkopatu Australii kard. George Pell skrytykował nową ustawę, a odebranie prawa do sprzeciwu sumienia określił mianem „tyranii”.
– Prawa do wolności myśli, sumienia, religii oraz przekonań są prawami fundamentalnymi. Zaś możliwość korzystania ze sprzeciwu sumienia jest kamieniem węgielnym demokracji. Każdy z nas powinien mieć prawo do posiadania wiary i nie może być zmuszany przez państwo do działania wbrew temu przekonaniu – podkreślił kardynał.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.