Australia: zakony żeńskie likwidują wiejskie placówki

2008-12-19 00:00:00

W Australii zaczyna coraz bardziej brakować sióstr zakonnych, które mogłyby pełnić swoją misję na terenach wiejskich - poinformowała sieć medialna ABC.

S. Eunice Barry ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca Pana – jako ostatnia australijska józefitka – opuściła Jamestown, miejscowość znajdującą się w australijskim buszu, na południu kontynentu.

120 lat po tym jak przybyły tu pierwsze zakonnice, wyjazd s. Barry jest niezwykle symboliczny dla tutejszej społeczności. Dotąd bowiem miasteczko – leżące około 200 km od Adelajdy i liczące około 1500 mieszkańców – było nieodłącznie kojarzone ze zgromadzeniem założonym przez bł. Mary MacKillop.

Z okazji pożegnania zasłużonej zakonnicy odprawiona została uroczysta Msza św. w miejscowym kościele pw. św. Jakuba z udziałem rzeszy młodzieży, którą wychowywała i kształciła s. Barry.

W przeszłości w Jamestown pracowały nawet po cztery józefitki. Od dziesięciu lat s. Barry musiała sama podołać swoim obowiązkom. - Niestety to prawda. Nie ma żadnej siostry, która mogłaby tu wrócić i mnie zastąpić – przyznaje zakonnica.

Potwierdza to również s. Ruth Egar RSC z założonego w XIX wieku w Irlandii przez m. Mary Aikenhead Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia. Do klasztoru tej wspólnoty w Adelajdzie wstąpiły w ostatniej dekadzie tylko dwie kobiety. Z tego powodu siostry z bezhabitowego zgromadzenia, prowadzące na co dzień szpitale, hospicja i szkoły, musiały wycofać się z wiejskich terenów Australii.

S. Egar jest jednak pełna nadziei i ufności. - Myślę, że Duch Święty działa na rozmaite sposoby w Kościele, dlatego Kościół czeka jeszcze wiele, wiele zmian – dodaje.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.