Austria: chorał w wykonaniu cystersów z Heiligenkreuz bije rekordy popularności

2008-08-22 00:00:00

Kompakt "Chant - Music for Paradise", nagrany przez cystersów z austriackiego opactwa Heiligenkreuz, bije rekordy popularności i zdobywa kolejne Platynowe Płyty. Na świecie sprzedano już ponad 400 tys. egzemplarzy tego nagrania, zawierającego wybór chorałów gregoriańskich, śpiewanych podczas codziennej liturgii w tym klasztorze.

W samej tylko Austrii cystersi sprzedali ponad 60 tys. egzemplarzy i zdobyli potrójną Platynową Płytę. Otrzymali też Złotą Płytę za 100 tys. sprzedanych krążków w Wielkiej Brytanii. W USA wyszli na pierwsze miejsce w kategorii klasyki. Również w Polsce "Chant - Music for Paradise" uzyskał Złotą Płytę.

O. Karl Wallner, dziekan Wyższej Szkoły Teologiczno-Filozoficznej im. Benedykta XVI w Heiligenkreuz podkreślił w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”, że bardzo go cieszy ten nieoczekiwany sukces płyty, gdyż całkowity dochód z jej sprzedaży jest przeznaczony na kształcenie księży. Będą z niego wspomagani m.in. młodzi ludzie z Afryki i Azji, studiujący w Heiligenkreuz. Obecnie na tej uczelni studiuje 16 osób z Wietnamu, Sri Lanki i krajów afrykańskich.

- Uważam, że nasza płyta jest zaproszeniem szerokiego kręgu osób do odkrycia na nowo skarbów modlitwy zakonnej i klasztorów jako miejsc będących oazą siły - powiedział o. Wallner. Jego zdaniem, poprzez swoją płytę cystersi „dali świadectwo sensu światu, zmierzającemu ku bezsensowi”. Takiego doświadczenia pragnie wielu ludzi i to tłumaczy – być może - sukces płyty.

Poza sukcesem muzycznym płyta spowodowała też większe zainteresowanie życiem cystersów w Heiligenkreuz. - Teraz niemal każdego dnia zakonny kościół wypełnia się ludźmi już o 5.15 rano, kiedy śpiewamy pierwsze modlitwy - powiedział austriacki cysters.

Opat cysterskiego klasztoru, Gregor Henckel-Donnersmack podkreśla, że przy całej radości z tak wielkiego zainteresowania i z pięknego wydania płyty nie wolno zapominać, iż chorał „pragnie być przede wszystkim modlitwą”. Przypomniał, że chorał gregoriański stanowi „najstarszą formę medytacji w ogóle” i jako modlitwa charakteryzuje się „czystym chwaleniem Boga”.

Na krążku, wśród 29 pieśni i modlitw, znalazły się m.in. liturgia pogrzebowa "In Paradisum", codzienna modlitwa wieczorna z Heiligenkreuz oraz hymny „Veni Creator Spiritus”, „Spiritus Domini” i "Factus est repente".

Klasztor w Heiligenkreuz założył w 1133 r. św. Leopold III, margrabia Austrii. Jego wnuk, książę Leopold V, podarował zakonnikom w 1188 r. relikwie drzewa Krzyża; mają one długość 23,5 cm i są największymi fragmentami krzyża Chrystusa na północ od Alp. Do dziś odbierają one szczególną cześć w miejscowym sanktuarium.

Źródło: KAI
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.