Belgijski kościół będzie zamieniony na bazar

2012-01-02 00:00:00
Belgijski kościół będzie zamieniony na bazar

Kościół p.w. św. Katarzyny w Brukseli ma być zdesakralizowany i zamieniony na bazar warzywno-owocowy, ze względu na „zbyt wysokie koszty jego utrzymania”. Podobny los może spotkać 30 innych świątyń w stolicy Belgii.


W samym sercu stolicy niegdyś katolickiej Belgii, w symbolicznym miejscu wiary, kościół pw. św. Katarzyny zostanie zdesakralizowany i przekształcony w lokalne targowisko. Decyzję o zamknięciu świątyni forsował radny brukselski Philippe Close, który przekonywał, że cięcia budżetowe są konieczne, a koszty utrzymania świątyni stają się „już nie do zniesienia". Budynek został niedawno odnowiony dzięki datkom wiernych. Ignorując to, władze chcą zdesakralizować świątynię. Podobny los może spotkać 30 innych brukselskich kościołów.

Teren, na którym znajduje się kościół p.w. św. Katarzyny należy do Gminy Brukselskiej. Urzędnicy miejscy narzekali na zbyt wysokie koszty jego utrzymania w stosunku do stale spadającej liczby wiernych. W związku z tym, począwszy od 31 grudnia 2011 r. świątynia jest nieczynna. Rozpoczęto przygotowania do przekształcenia jej w targowisko.

Początkowo radni chcieli budynek wyburzyć, ale później zaproponowano, by zorganizować w jego wnętrzu bazar warzywno- owocowy, zaś niewielką przestrzeń pozostawić dla wiernych. Mimo protestów katolików przeciwko niereligijnemu przeznaczeniu budynku, lokalna władza konsekwentnie realizuje swój projekt. Na zmiany przystała… archidiecezja w Brukseli, przyznając, że kościół był za duży w porównaniu z liczbą wiernych korzystających z niego.

Zjawisko sprzedawania świątyń, bądź wykorzystywania ich do innych celów niż cele sakralne,jest szeroko rozpowszechnione w Europie Północnej - zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, gdzie około 50 tys. miejsc kultu ma problemy z utrzymaniem. Wiele z nich w ostatnim czasie przekształconych zostało w sklepy, bazary lub biura, a nawet mieszkania. Zjawisko to ma również miejsce we Włoszech. W zabytkowych murach przepięknie usytuowanych świątyń urządzane są obecnie popularne lofty lub eleganckie biura.

Portal VaticanInsider podaje, że we Włoszech jest co najmniej 50 świątyń na sprzedaż, w tym m.in. XVIII-wieczny kościół w Asti- Confraternita di San Michele. Niektóre ze sprzedawanych kościołów uzyskały już pozwolenia na zmianę przeznaczenia, a tym samym mogą stać się mieszkaniami. Szczególnie poszukiwane przez nabywców są opuszczone kaplice w pobliżu klasztorów i w otoczeniu ogrodów.

W kwietniu 2009 roku Stolica Apostolska wyraziła swoje oburzenie wobec desakralizacji świątyń i przeznaczania ich na inne cele. - To nie jest tylko kwestia przyzwoitości i dobrego smaku, ale także wrażliwości wobec religii – mówił kardynał Giovanni Battista, emerytowany prefekt Kongregacji Biskupów. Wyjaśnił on, że kościół nawet jeśli został zdesakralizowany, nie powinien w żadnym wypadku być wykorzystywany do celów świeckich i przekształcany na kwatery prywatne, targowiska, czy sklepy.

Jeszcze kilkanaście lat temu Belgia uznawana była za katolickie państwo. Władze tego kraju szanowały chrześcijańskie korzenie narodu. Król Baldwin I Koburg w 1990 r. odmówił podpisania ustawy aborcyjnej.


Źródło: VaticanInsider.com, AS.
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.