Benedykt XVI: Wcielenie objawia nam, że życie ludzkie ma najwyższą godność

2010-11-29 00:00:00
Benedykt XVI: Wcielenie objawia nam, że życie ludzkie ma najwyższą godność

Wcielenie Pana objawia nam z całą mocą i w sposób zaskakujący, że każde życie ludzie ma najwyższą i nieporównywalną z czymkolwiek innym wartość. Przypomniał o tym Benedykt XVI w kazaniu podczas I Nieszporów Pierwszej Niedzieli Adwentu, którym przewodniczył 27 listopada w bazylice św. Piotra w Watykanie. W tym roku poprzedziło je czuwanie modlitewne w intencji poczętego życia, w które włączyli się katolicy na całym świecie. Następnie odbyła się adoracja eucharystyczna, zakończona udzieleniem specjalnego błogosławieństwa.

W czasie nabożeństwa odczytano pięć fragmentów nauczania Kościoła katolickiego na temat życia i godności osoby ludzkiej, odśpiewano pieśni adwentowe, były chwile ciszy i modlitwy. W czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu Ojciec Święty odmówił ułożoną przez siebie na tę okazję specjalną modlitwę, w której prosił Boga o Jego opiekę i ochronę każdego poczętego życia, o rozbudzenie w ludziach szacunku dla życia i każdej osoby ludzkiej.

Benedykt XVI modlił się też o uświęcenie rodzin, o trwałość i płodność miłości małżeńskiej, o światło Ducha Bożego dla naukowców i lekarzy oraz dla ustawodawców, aby ich działalność sprzyjała całościowemu dobru osoby i aby nikt nie doświadczał ucisku i niesprawiedliwości, o pociechę dla tych małżonków, którzy nie mogą mieć dzieci, aby sieroty i dzieci porzucone mogły doświadczyć ciepła miłości Bożej i pociechy płynącej od Serca Boga. Na zakończenie modlitwy papież prosił o wstawiennictwo Matkę Bożą - „Wielką Wierzącą”, w której łonie Bóg przyjął naturę ludzką.

W wygłoszonym później kazaniu Benedykt XVI przypomniał i podkreślił znaczenie Adwentu jako początku kolejnego owego roku liturgicznego oraz godność osoby ludzkiej na każdym etapie jej istnienia. Ten czas początku, gdy wspominamy przybycie Boga do nas, niesie z sobą szczególną łaskę, gdyż jest pobłogosławiony przez Pana. Papież podkreślił, że w tym okresie „będziemy czuć, jak Kościół prowadzi nas za rękę i na podobieństwo Najświętszej Maryi Panny wyraża swe macierzyństwo, pozwalając nam doświadczać radosnego oczekiwania nadejścia Pana, przygarniającego nas wszystkich w swej miłości, która zbawia i pociesza”.

Nawiązując do modlitewnego czuwania w intencji poczętego życia papież wyraził wdzięczność tym wszystkim, którzy przyjęli to zaproszenie, i tym, którzy w sposób szczególny oddają się przyjmowaniu i ochronie życia ludzkiego na wszystkich jego etapach, zwłaszcza na samym jego początku i gdy stawia ono pierwsze kroki.

- Właśnie początek roku liturgicznego sprawia, że na nowo przeżywamy oczekiwanie na Boga, który staje się ciałem w łonie Maryi Panny, Boga, który staje się mały, staje się dzieckiem, mówi nam o nadejściu bliskiego Boga, który zechciał na nowo przyjąć życie ludzkie, od początku, a wszystko to po to, aby zbawić nas całkowicie, w pełni – powiedział papież. Zwrócił uwagę, że w ten sposób tajemnica Wcielenia Pana i początek życia ludzkiego są głęboko i harmonijnie związane ze sobą w ramach jednego zbawczego planu Boga, Pana życia wszystkich i każdego. - Wcielenie objawia nam z intensywnym światłem i w sposób zaskakujący, że każde życie ludzkie ma najwyższą i niezrównaną godność – podkreślił Ojciec Święty.

Przypomniał niezmienne nauczanie Kościoła nt. świętości i nienaruszalności życia ludzkiego, łącznie z tym poczętym, w łonach matek. Potępił badania na zarodkach, które nie są „zespołem materiału biologicznego, ale nowym żywym bytem, dynamicznym i cudownie uporządkowanym, nową jednostką rodzaju ludzkiego”.

Papież wspomniał również, że w naszych czasach życie dzieci już urodzonych jest nadal narażone na porzucenie, głód, choroby, nadużycia i wykorzystywanie oraz przemoc. - Liczne przypadki łamania ich praw, do których dochodzi na świecie, ranią boleśnie sumienie każdego człowieka dobrej woli - podkreślił. Powtórzył apel Jana Pawła II z jego encykliki „Evangelium vitae” o konieczności poszanowania, obrony i umiłowania życia oraz służenia mu, gdyż tylko na tej drodze można będzie znaleźć sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście. „Ave, verum Corpus, natum de Maria Virgine!” (Witaj, prawdziwe Ciało, narodzone z Maryi Panny) – zakończył swe kazanie Ojciec Święty.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.