Benedykt XVI o roli dziadków w rodzinie
2008-04-07 00:00:00

Do przywrócenia ludziom w podeszłym wieku należnego im miejsca tak w Kościele, jak w społeczeństwie, wezwał Benedykt XVI podczas spotkania z uczestnikami XVIII Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Rady ds. Rodziny, którego przedmiotem była sytuacja dziadków i babć. Papież przypomniał, że podsunął ten temat na Światowym Spotkaniu Rodzin w Walencji, gdzie powiedział, że nie wolno dziadków wykluczać z rodziny. „Są oni skarbem, którego nie możemy pozbawiać młodych pokoleń, szczególnie gdy dają świadectwo wierze” – stwierdził Ojciec Święty.
Temat dziadków jest wszystkim bliski - zauważył Benedykt XVI. „Kto nie pamięta swoich dziadków? Kto może zapomnieć o ich obecności i ich świadectwie w ognisku domowym? Ilu z nas nosi ich imię na znak ciągłości i wdzięczności! Jest zwyczajem w rodzinie, aby po ich śmierci wspominać jej rocznicę Mszą św. za ich duszę, a jeśli to możliwe odwiedzeniem cmentarza. Te i inne przejawy miłości i wiary są wyrazem naszej wdzięczności wobec nich. Oni poświęcili się dla nas, a w niektórych przypadkach nawet złożyli za nas ofiarę” - mówił papież.
Mówiąc o sytuacji aktualnej, papież stwierdził, że „ewolucja ekonomiczna i społeczna doprowadziła do głębokich przemian w życiu rodzin”. „Ludzie w podeszłym wieku, w tym liczni dziadkowie, znaleźli się w swego rodzaju «strefie parkingu»: niektórzy widzą, że są ciężarem dla rodziny i wolą mieszkać samotnie bądź w domu starców, ze wszystkimi konsekwencjami, jakie pociągają takie decyzje. Z wielu stron napiera niestety «kultura śmierci», która zagraża także okresowi starości. Z rosnącym naciskiem posuwa się nawet do proponowania eutanazji, jako rozwiązania pewnych trudnych sytuacji” - ubolewał Ojciec Święty.
Papież zaapelował o powrót „czynnej obecności” dziadków w życiu rodziny, w Kościele i społeczeństwie. „Tzw. nowe modele rodziny oraz szerzący się relatywizm osłabiły te podstawowe wartości komórki rodzinnej. Bolączki naszego społeczeństwa – jak trafnie zauważyliście podczas obrad – wymagają pilnego lekarstwa. Czy w obliczu kryzysu rodziny nie można by wyjść właśnie od obecności i świadectwa tych – dziadków – którzy mają większą niezłomność wartości i planów?” - zapytał Benedykt XVI.
Jego zdaniem nie można „planować przyszłości, bez odwołania się do przeszłości bogatej w znamienne doświadczenia oraz punkty duchowego i moralnego odniesienia. Gdy myślimy o dziadkach i ich świadectwie miłości i wierności życiu, przychodzą na pamięć biblijne postacie Abrahama i Sary, Elżbiety i Zachariasza, Jakuba i Anny, jak również starych Symeona i Anny, czy też Nikodema: wszyscy oni przypominają nam, że w każdym wieku Pan żąda od każdego wkładu odpowiedniego do własnych talentów” - zakończył Benedykt XVI.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.