Biskup Athanasius Schneider został uhonorowany na XXI Kongresie Konserwatywnym w Krakowie Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi

2024-10-14 00:00:00
Biskup Athanasius Schneider został uhonorowany na XXI Kongresie Konserwatywnym w Krakowie  Nagrodą im. Księdza Piotra Skargi

Obecny kryzys Kościoła od czasów Soboru Watykańskiego II charakteryzuje się doktrynalną i liturgiczną dwuznacznością, niejasnością i współistnieniem sprzecznych doktryn i praktyk liturgicznych, co jest właśnie podstawową cechą modernizmu, którego ten sam Sobór Watykański II był częściowo katalizatorem – powiedział w swoim wystąpieniu na XXI Kongresie Konserwatywnym w Krakowie Bp. Athanasius Schneider, tegoroczny Laureat Nagrody im. Księdza Piotra Skargi.

 

Biskup Athanasius Schneider urodził się 7 kwietnia 1961 w mieście Tokmok w Kirgiskiej SRR. W 1973 jego rodzina wyemigrowała do Rottweil w Niemczech. Od wielu lat jego posługa duszpasterska związana jest z Kościołem Katolickim w Azji. Biskup Schneider - był m.in. biskupem pomocniczym Karagandy w Kazachstanie (w latach 2006–2011), a od 5 lutego 2011, gdy został przeniesiony przez papieża Benedykta XVI do archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie, sprawuje posługę jako biskup pomocniczy Astany – stolicy Kazachstanu.

Laudację na cześć laureata, poprzedzającą wręczenie Nagrody im. Księdza Piotra Skargi wygłosił prezes Stowarzyszenia Polonia Christiana Sławomir Skiba, wymieniając zasługi Biskupa Athanasiusa Schneidera dla krzewienia wiary w trudnych dla Kościoła czasach.

Podejmując swoją, jednogłośną decyzję, Kapituła Nagrody kierowała się pragnieniem docenienia oraz podziękowania Jego Ekscelencji za ogrom pracy duszpasterskiej i umacnianie w wierze katolików nie tylko w swojej diecezji, ale również – podczas licznych podróży do mniejszych i większych wspólnot – wiernych rozsianych po całym świecie na pięciu kontynentach. W czasach zamętu i apostazji na niespotykaną dotychczas w historii skalę, w epoce kryzysu doktrynalnego i dyscyplinarnego we wnętrzu Świętego Kościoła Katolickiego jest Ksiądz Biskup pasterzem niezłomnym, wiernym synem Kościoła i strażnikiem apostolskiej Tradycji niestrudzenie broniąc depozytu wiary, świętości sakramentów i hierarchicznego porządku Kościoła Katolickiego – stwierdził prezes Stowarzyszenia Polonia Christiana Sławomir Skiba.

Kongres, zorganizowany w Krakowie w roku jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi, podejmował tematykę kontrrewolucji, chroniącej świat przed zalewem rewolucyjnych działań i projektów burzących ład społeczny i moralny. Referat otwierający kongres pt. „Jak być kontrrewolucjonistą w zrewolucjonizowanym świecie?” wygłosił prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Sławomir Olejniczak, a mecenas Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, przedstawił zagadnienie postrzegania polskiego ruchu kontrrewolucyjnego przez środowiska światowej rewolucji.

Okazją do dyskursu na temat przyszłości ruchu kontrrewolucyjnego była poprowadzona przez red. Jana Pospieszalskiego debata z udziałem x. Grzegorza Śniadocha IBP, Marcina Musiała i wiceprezesa Stowarzyszenia im. Księdza Piotra Skargi Arkadiusza Stelmacha.

XXI Kongres Konserwatywny był ponadto miejscem prapremiery filmu o obchodzącym w tym roku 25 lat działalności Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi oraz spotkań osób reprezentujących środowiska patriotyczne i obrońców wiary, z całej Polski.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.