Biskupi chcą zapisu o lekcjach religii w rozporządzeniu MEN

2012-03-15 00:00:00
Biskupi chcą zapisu o lekcjach religii w rozporządzeniu MEN


- Uznajemy dobre intencje Ministerstwa Edukacji Narodowej, ale chcemy zapisu w rozporządzeniu o ramowym programie nauczania o lekcjach religii - powiedział KAI bp Marek Mendyk. Minister Krystyna Szumilas zapewniała w liście do Episkopatu oraz w mediach, że zasady prowadzenia i finansowania lekcji religii w szkołach nie ulegną zmianie, czyli są one obowiązkowe od chwili deklaracji uczestnictwa w nich oraz finansowane z budżetu, a nie przez samorządy.

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski powiedział, że obecnie trwa wymiana korespondencji między Episkopatem a Ministerstwem. - Upominamy się, by zapis o lekcjach religii był wyraźny i czytelny zarówno dla samorządów, jak i dla dyrektorów szkół - podkreślił, dodając, że biskupi uważają, że wyjaśnienie MEN - które pojawiło się także na stronie internetowej ministerstwa - ujawnia dobre intencje prawodawcy, jednak potrzebny jest wyraźny zapis w rozporządzeniu, by podmioty odpowiedzialne nie miały wątpliwości.

Biskupi rozmawiali też o nauce religii w kontekście nowelizacji ustawy o obowiązku szkolnym. Sześciolatki pójdą do pierwszej klasy dopiero w 2014 roku, więc kwestia I Komunii św. - czy będzie ona w drugiej czy trzeciej klasie - pozostaje jeszcze otwarta. Ważne jest jednak, by nie rozbijać wspólnoty klasowej w przypadku klas, w których są młodsze i starsze dzieci - wszystkie powinny przystąpić do I Komunii w tym samym czasie.

Bp Mendyk zwrócił uwagę, że zostały już przygotowane nowe podręczniki i programy nauczania religii zgodnie z nowym programem nauczania uwzględniającym sześcioletnie dzieci w pierwszej klasie. By nie marnować ogromu pracy autorów, biskupi postanowili, że w klasach IV-VI zostaną wprowadzone nowe podręczniki i programy, a w klasach I-III jeszcze przez dwa lata pozostaną bezmian.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.