Bp Libera: czy chcemy żyć w kraju, w którym usuwa się religię ze szkół?

2020-01-22 00:00:00
Bp Libera: czy chcemy żyć w kraju, w którym usuwa się religię ze szkół?

Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, lekcję religii ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? – pytał swego czasu bp Piotr Libera w parafii pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. Warto przypomnieć w całości jego słowa.

Lata mijają, a okazuje się, że słowa płockiego biskupa Piotra Libery z 2012 roku brzmią, jakby były wypowiedziane dzisiaj. Okazją do tej gorzkiej refleksji było 15-lecie parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie. W homilii hierarcha podkreślał, że człowiek wiary może mieć zawsze pewność, iż każdy, kto potrafi powiedzieć: „Jezu, ufam Tobie!”, zazna Bożego miłosierdzia. Prosił, by wierni byli świadkami miłosierdzia i wierzyli, że choć tylu z kpi z Jezusa, potęga tej wiary miłosiernej jest niezmiennie szansą dla człowieka i dla całego kraju.

„Czy naprawdę chcemy Polski bez Dekalogu, Ewangelii, katedr i kościołów? Czy naprawdę chcemy żyć w kraju, w którym Pismo Święte drze się na strzępy, historię redukuje do historii Europy, lekcję religii na nowo ruguje ze szkół, a krzyż usuwa z przestrzeni publicznej? Czy chcemy żyć w kraju, w którym szlachetną wiarę w Boże Miłosierdzie i Opatrzność zastępuje wiara w czary i wróżby, w magów i astrologów?” – pytał wówczas obecnych w świątyni parafialnej bp Piotr Libera.

Ordynariusz płocki znany jest z odważnego zabierania głosu w ważnych sprawach publicznych, a także z głębokiego zaangażowania modlitewnego. W 2019 roku, za zgodą papieża Franciszka, odbył półroczny pobyt na modlitwie w Klasztorze Kamedułów w Krakowie. Kard. Kazimierz Nycz formalnie objął wówczas funkcję administratora apostolskiego sede plena w diecezji płockiej. Wiele z obowiązków bpa Libery przejął też natenczas bp Mirosław Milewski.


PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.