Bp Tomasik: Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka

2012-03-12 00:00:00
Bp Tomasik: Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka

W swojej cyklicznej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom bp Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży, zaprotestował przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania młodzieży w Polsce. Chodzi o to, że religia zniknęła z listy przedmiotów finansowanych przez państwo. W konsekwencji o religii w szkołach zdecydują samorządy, które mogą nie znaleźć na nią pieniędzy.

- Przyszłość kraju w różnych wymiarach zależy od postawy moralnej Polaków i poczucia odpowiedzialności. Religia służy kształtowaniu dojrzałego człowieka. Szkoda, że co pewien czas wracają te same problemy, jakbyśmy nie dostrzegali roli chrześcijaństwa w tworzeniu kultury europejskiej. Przypomnę, że konstytucja Niemiec mówi, że religia jest normalnym przedmiotem nauczania. Dlaczego my Polacy boimy się obecności Kościoła w życiu publicznym i roli religii w procesie wychowania? Chcemy miejsca Kościoła w tych wymiarach. Taką szansę widzimy w obecności w procesie wychowania. Mam nadzieję, ze ministerstwo wycofa się z prób ograniczenia religii w szkole - powiedział bp Tomasik.

Biskup Tomasik przypomniał, że w 12. punkcie obowiązującego w Polsce Konkordatu jest mowa o zagwarantowaniu przez państwo nauki religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych. Hierarcha podkreślił, że Polska już raz się skompromitowała zrywając Konkordat. - Mam nadzieję, że drugi raz, w czasach uporządkowanych relacji międzynarodowych, Polska nie zdecyduje się na zerwanie umowy - powiedział biskup.

Krajowy duszpasterz młodzieży przypomniał, że w 1990 roku była próba włączenia religii do "wielkiego procesu kształtowania młodzieży". Powiedział, że "w tamtym czasie Komisja Wspólna Rządu i Episkopatu uznała, że katechizacja niesie za sobą podstawowe wartości etyczne i moralne w procesie wychowania i właśnie z tego powodu jest niezbędne, aby państwowe placówki oświatowe zapewniły możliwość pobierania nauki religii przez wszystkich uczniów, których rodzice wyrażą takie życzenie".

Na koniec biskup Tomasik stwierdził, że najwięcej będzie zależeć od rodziców. - Powinni złożyć wyznanie wiary w Chrystusa, a taką formą jest domaganie się obecności religii w procesie wychowania - podkreślił krajowy duszpasterz młodzieży.

Źródło: Radio Plus Radom
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.