Bractwo św. Piusa X odcina się od wypowiedzi bp. Williamsona

2009-02-09 00:00:00

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X odcięło się od wypowiedzi biskupa Richarda Williamsona dotyczących mordów na Żydach w obozie Auschwitz. Przestał on również być rektorem tradycjonalistycznego seminarium duchownego w La Reja, 40 km na zachód od Buenos Aires.

„Wypowiedzi bp. Williamsona w żaden sposób nie odzwierciedlają stanowiska naszego Bractwa” – głosi komunikat podpisany przez ks. Christiana Bouchacourta, przełożonego Bractwa w Ameryce Południowej. Tekst cytowany przez argentyńską agencję prasową DYN głosi, że „biskup katolicki może mówić autorytatywnie jedynie na tematy dotyczące wiary i moralności”. „Nasze Bractwo nie rości sobie prawa do autorytetu w innych sprawach” – wyjaśnia ks. Bouchacourt.

Ogłoszona 4 lutego nota watykańskiego Sekretariatu Stanu wezwała bp. Williamsona do odrzucenia swych poglądów „w sposób całkowicie niedwuznaczny i publiczny”. Jednak kilka dni później hierarcha oświadczył w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”, że aby zmienić swe poglądy, musi najpierw poznać „dowody historyczne”, a to „wymaga czasu”.

Tymczasem francuski dziennik „La Croix” informuje, że przełożony Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay ma zamiar 29 czerwca wyświęcić nowych księży. Doszukuje się w tym prowokacji ze strony Bractwa.

Jednak przełożony Bractwa we Francji ks. Régis de Cacqueray-Valmenier uważa, że po zdjęciu ekskomuniki biskupi mogą „swobodnie pełnić swoją posługę”, a więc także święcić księży. Poza tym, „gdyby Rzym sprzeciwiał się tym święceniom, powiedziano by o tym wprost bp. Fellay”.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.