Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów
2008-06-20 00:00:00

Konferencja Biskupów Chorwacji w specjalnym dokumencie przypomniała kryteria przygotowania i sposoby przyjęcia sakramentów świętych. W ostatnim czasie wiele zastrzeżeń budzi przede wszystkim przyjmowanie sakramentu Chrztu św. ponieważ otrzymywano sygnały, że wielu rodziców oraz chrzestnych próbuje obejść konieczne przygotowanie do tej uroczystości. "Nie będzie już możliwe poszukiwanie parafii, w której mniej się oczekuje od rodziców proszących o Chrzest św. swoich dzieci" – napisali biskupi i podjęli decyzję o ustanowieniu ujednoliconych zasad przygotowania i przyjęcia tego sakramentu.
W dokumencie zastrzega się, że jeśli rodzice nie dają gwarancji o wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej to proboszczowie mogą odroczyć Chrzest. „Chcemy rodzicom wytłumaczyć, że nie odmawiamy Chrztu, ale z powodów pedagogicznych odkładamy go na czas późniejszy” – przekonują biskupi.
Podobne zasady dotyczą wyboru rodziców chrzestnych. Kryterium ich wyboru nie może być ograniczane tylko do przyjaźni z przyszłymi chrzestnymi. Według zasad zapisanych w nowym dokumencie biskupi zwracają uwagę, że chrzestny powinien być katolikiem, przystępować do spowiedzi i Komunii św., być w sakramentalnym związku małżeńskim i żyć w zgodzie z wiarą.
Biskupi przestrzegają także proboszczów, aby nie stosowali taryfy ulgowej w sprawie katechez chrzcielnych, organizując dla rodziców i chrzestnych zaledwie jedno "techniczne" spotkanie. Ponadto chrzest dzieci jest możliwy podczas Mszy św., ale nie będzie to stosowane w przypadku rodziców, którzy nie są w związku sakramentalnym. Całym rodzinom proponuje się uroczyste odnowienie sakramentu Chrztu św. każdego roku.
Rodziny powinny też zwrócić uwagę na miejsce, gdzie zamierzają zorganizować rodzinne spotkanie po uroczystości kościelnej oraz prezenty, jakie rodzice chrzestni chcą ofiarować. Problem polega na tym, że od pewnego czasu wiele rodzin świętowanie zamienia w "bankiety". Biskupi proponują wiernym powrót do skromniejszych przyjęć.
Chorwaccy biskupi widzą również problem w oddalaniu się młodych ludzi od Kościoła zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania.
Wiele uwagi w dokumencie o sakramentach poświęca się Mszy św. oraz zachęcie do osobistego uczestniczenia w Ofierze Pańskiej, której nie zastąpi jej oglądanie na ekranie telewizora. Takie rozwiązanie powinni wybierać tylko ludzie starsi i chorzy, którzy nie mogą normalnie uczestniczyć we Mszy św. w kościele. „Kto tak nie robi, musi wiedzieć – piszą biskupi – że "nie wypełnia przykazań kościelnych”. Zwracają również uwagę na zachowanie postu eucharystycznego oraz obowiązkowego dla katolika przyjęcia Komunii św. minimum raz w roku.
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.