Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów

2008-06-20 00:00:00
Chorwacja: biskupi o zasadach przyjmowania sakramentów

Konferencja Biskupów Chorwacji w specjalnym dokumencie przypomniała kryteria przygotowania i sposoby przyjęcia sakramentów świętych. W ostatnim czasie wiele zastrzeżeń budzi przede wszystkim przyjmowanie sakramentu Chrztu św. ponieważ otrzymywano sygnały, że wielu rodziców oraz chrzestnych próbuje obejść konieczne przygotowanie do tej uroczystości. "Nie będzie już możliwe poszukiwanie parafii, w której mniej się oczekuje od rodziców proszących o Chrzest św. swoich dzieci" – napisali biskupi i podjęli decyzję o ustanowieniu ujednoliconych zasad przygotowania i przyjęcia tego sakramentu.

W dokumencie zastrzega się, że jeśli rodzice nie dają gwarancji o wychowywaniu dziecka w wierze katolickiej to proboszczowie mogą odroczyć Chrzest. „Chcemy rodzicom wytłumaczyć, że nie odmawiamy Chrztu, ale z powodów pedagogicznych odkładamy go na czas późniejszy” – przekonują biskupi.

Podobne zasady dotyczą wyboru rodziców chrzestnych. Kryterium ich wyboru nie może być ograniczane tylko do przyjaźni z przyszłymi chrzestnymi. Według zasad zapisanych w nowym dokumencie biskupi zwracają uwagę, że chrzestny powinien być katolikiem, przystępować do spowiedzi i Komunii św., być w sakramentalnym związku małżeńskim i żyć w zgodzie z wiarą.

Biskupi przestrzegają także proboszczów, aby nie stosowali taryfy ulgowej w sprawie katechez chrzcielnych, organizując dla rodziców i chrzestnych zaledwie jedno "techniczne" spotkanie. Ponadto chrzest dzieci jest możliwy podczas Mszy św., ale nie będzie to stosowane w przypadku rodziców, którzy nie są w związku sakramentalnym. Całym rodzinom proponuje się uroczyste odnowienie sakramentu Chrztu św. każdego roku.

Rodziny powinny też zwrócić uwagę na miejsce, gdzie zamierzają zorganizować rodzinne spotkanie po uroczystości kościelnej oraz prezenty, jakie rodzice chrzestni chcą ofiarować. Problem polega na tym, że od pewnego czasu wiele rodzin świętowanie zamienia w "bankiety". Biskupi proponują wiernym powrót do skromniejszych przyjęć.

Chorwaccy biskupi widzą również problem w oddalaniu się młodych ludzi od Kościoła zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania.

Wiele uwagi w dokumencie o sakramentach poświęca się Mszy św. oraz zachęcie do osobistego uczestniczenia w Ofierze Pańskiej, której nie zastąpi jej oglądanie na ekranie telewizora. Takie rozwiązanie powinni wybierać tylko ludzie starsi i chorzy, którzy nie mogą normalnie uczestniczyć we Mszy św. w kościele. „Kto tak nie robi, musi wiedzieć – piszą biskupi – że "nie wypełnia przykazań kościelnych”. Zwracają również uwagę na zachowanie postu eucharystycznego oraz obowiązkowego dla katolika przyjęcia Komunii św. minimum raz w roku.

Źródło: KAI
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.