Corriere della Sera: władzę papieża osłabiły telewizja i Sobór Watykański II
2009-03-16 00:00:00
Władzę papieża osłabiły w ostatnim półwieczu telewizja i Sobór Watykański II – stwierdził Ernesto Galli della Loggia na łamach sobotniego numeru włoskiego dziennika „Corriere della Sera”. Publicysta jest przekonany, że w liście do biskupów dotyczącym zdjęcia ekskomuniki z czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X Ojciec Święty porusza przede wszystkim sprawę swego autorytetu w Kościele.
„Obecność głowy Kościoła katolickiego w mediach, a przede wszystkim na szklanym ekranie, niesie z sobą dwa zagrożenia” – stwierdza włoski publicysta i dodaje: „Papieżowi grozi, że stanie się więźniem z jednej strony obowiązku charyzmatu, obowiązku wypadania dobrze przed kamerą, z drugiej obowiązku politycznej poprawności, od której konformizm medialny uzależnia udzielenie mu swego poparcia”.
Jeśli chodzi o Sobór Watykański II, to zdaniem Galli della Loggia przyczynił się on do narodzin w Kościele partii. „Zrozumiejmy się dobrze: w Kurii zawsze były »partie«, ale właśnie w Kurii, na szczycie organizacji... nie wśród wiernych, nie generalnie w katolickim wszechświecie. Wraz z Vaticanum II ten katolicki wszechświat podzielił się na dwa wielkie odłamy: ostrożnych i radykałów, którzy od czterdziestu lat zwalczają się jawnie i nieprzerwanie, a każdy z nich posiada swoich przywódców oraz mniej lub bardziej zainteresowanych przedstawicieli w Kurii” – czytamy w artykule. Ta walka, dodaje komentator, prowadzi do „zakulisowego bojkotu autorytetu papieża, kiedy przypadkiem należy on do przeciwnej partii”.
W tej sytuacji papież „ma dziś jedną tylko broń, by przezwyciężyć niechęć partii, która mu się sprzeciwia, by utwierdzić w swym własnym królestwie nie podlegającą dyskusji władzę absolutnego monarchy: broń charyzmatyczno-medialnego uroku, poparcia metareligijnej światowej widowni” – pisze Galli della Loggia. Jeśli się jednak do niej ucieknie, zauważa Galli della Loggia, może utracić „zasadniczą cechę dziedzictwa towarzyszącego w ciągu historii jego roli: duchową niezależność”.
„Jedno jest pewne – kończy publicysta włoskiego dziennika – w poszukiwaniu trudnej drogi, która pozwoliłaby zachować wolność monarchii absolutnej pomiędzy partiami z jednej strony i medialną światową opinią publiczną z drugiej, między tymi dwoma tworami typowymi dla modernizmu, Benedykt XVI wydaje się boleśnie i nieodwołalnie sam”.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.