Cuda św. Szarbela - nowy cykl spotkań na Podkarpaciu. Zapraszamy!

2024-05-09 00:00:00
Cuda św. Szarbela - nowy cykl spotkań na Podkarpaciu. Zapraszamy!
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.

Opowieści o życiu świętego Szarbela, wzbogacone relacjami z pielgrzymek i podróży do libańskich miejsc związanych ze świętym, cieszą się w Polsce rozsnącą popularnością. Sam kult świętego, za przyczyną którego doszło do wielu uzdrowień, jeszcze do niedawna nie był w naszym kraju szeroko rozpowszechniony. Ten stan rzeczy zmieniają inicjatywy takie jak prezentowana Państwu trasa autorskich spotkań z Jackiem Kotulą - znanym działaczem prolife, pielgrzymem i propagatorem wzorców świętości, takich jak św. Szarbel czy św. Rafka.

Bohater naszego cyklu spotkań zaskakuje wiernych także po swoim odejściu z tego świata. – W 1950 r. kilku mnichów odwiedziło pustelnię św. Szarbela, gdzie przez lata przebywał, i postanowili zrobić sobie zdjęcie. Ku ich wielkiemu zaskoczeniu na zdjęciu widoczny był także nieżyjący od 52 lat św. Szarbel. Dzięki temu wydarzeniu mamy wizerunek mnicha. Co ciekawe, synod patriarchalny na podstawie wizerunku św. mnicha właśnie z tej fotografii zatwierdził jedyne ikony, których można używać w czasie liturgii – możemy przeczytać w artykule poświęconym św. Szarbelowi, który opublikowano na portalu PCh24.pl  („10 faktów o św. Szarbelu, których możesz nie znać”).

Niezwykłość postaci tego świętego i dokonań, które za jego wstawiennictwem wciąż wypływają na światło dzienne - przeróżnych cudów i uzdrowień z nieuleczalnych chorób - skłania nas do organizacji kolejnego cyklu spotkań na Podkarpaciu. Oto plan spotkań zatytułowanych "Cuda św. Szarbela", podczas których obecne będą relikwie świętego, a specjalną prelekcję wygłosi Jacek Kotula:

- 14 maja 2024 r. - Rymanów Zdrój, godz. 15:00, Świerkowa Cafe, ul. Świerkowa 1, Rymanów Zdrój
- 14 maja 2024 r. - Iwonicz Zdrój, godz. 19:00, Świerkowy Zdrój Medical Spa, ul. Kulczyńskiego 7, Iwonicz Zdrój
- 17 maja 2024 r. - Babica k. Rzeszowa, godz. 18:00, kościół pw. Dobrego Pasterza, Babica - tutaj spotkanie poprzedzi Msza Święta, na którą również serdecznie zapraszamy.

Warto skorzystać z tej sposobności i przybyć na dowolne ze spotkań (wstęp wolny). Zachęcamy Państwa także do powiadomienia o nich bliskich i znajomych.

piotrskarga.pl
 
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.