Ponad dwie trzecie Czechów nie popiera planowanego zwrotu Kościołowi upaństwowionej przed laty przez komunistów własności kościelnej. Mówią o tym wyniki ankiety przeprowadzonej przez instytut badania opinii publicznej STEM w Pradze.
Z ankiety wynika, że tylko 36 proc. respondentów uważa, iż Kościół powinien odzyskać dobra zagrabione przez komunistów, aby mógł prowadzić swoją działalność niezależnie od państwa. Podobny procent ankietowanych uważa, że kościoły w ogóle są „pożytecznymi instytucjami”. Według STEM dowodzi to, że rośnie sceptycyzm Czechów wobec wspólnot religijnych. Pozytywnie jest oceniana jedynie ich działalność charytatywna.
Tylko 27 proc. ankietowanych przyznaje, że wierzy w Boga, 57 proc. twierdzi, że nie wierzy, a 16 proc. nie udzieliło odpowiedzi. Republika Czeska należy do najbardziej ateistycznych krajów byłego bloku wschodniego.
Na początku roku wspólna komisja państwowo-kościelna wypracowała kompromis w sprawie zwrotu własności kościelnej. Zgodnie z tym postanowieniem Kościół miałby otrzymać bezpośrednio ok. dwóch trzecich swojej dawnej własności. Za resztę przewidziane jest odszkodowanie finansowe, które ma być wypłacane przez okres 60 lat. Wraz z odsetkami państwo czeskie Kościołowi oraz wspólnotom religijnym powinien wypłacić sumę ok. 10 miliardów euro.
Kościół oraz wspólnoty religijne objęte kompromisem mogą więc liczyć na zwrot ok. 20 tys. hektarów ziemi, 65 tys. hektarów lasów i ponad 3 tys. budynków.
Plan został już zaakceptowany przez rząd, jednak projekt ustawy w tej sprawie leży już od miesięcy w parlamencie. Obok opozycyjnych partii komunistów i socjaldemokratów, przeciwko „zbyt wielkodusznej regulacji” jest również większość posłów z ramienia największej partii rządzącej - liberalno-konserwatywnej Partii Obywatelskiej (ODS) premiera Mirka Topolanka.
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.