Częste oglądanie TV w dzieciństwie jest szkodliwe

2010-05-04 00:00:00

Jest wielce prawdopodobne, że dzieci, które w wieku powyżej 29 miesięcy często oglądały telewizję, w szkole średniej będą miały większe kłopoty w nauce i problemy zdrowotne – tak wynika z raportu opublikowanego w majowym wydaniu medycznego pisma branżowego „Archives of Pediatrics & Addolescent Medicine”.

Linda S. Pagani, doktor z uniwersytetu w Montrealu w Kanadzie wraz z kilkoma innymi naukowcami przebadała grupę 1314 dzieci, których rodzice informowali o liczbie godzin spędzanych przez nie przed telewizorem w dzieciństwie.

Na podstawie informacji zebranych od rodziców i nauczycieli dot. zachowania psycho-społecznego, a także problemów zdrowotnych młodzieży oraz badając ich współczynnik wagi (BMI), badacze stwierdzili m.in., że każda dodatkowa godzina spędzana przed odbiornikiem telewizyjnym we wczesnym dzieciństwie, odpowiada spadkowi: o 7 proc. w skali ogólnych osiągnięć szkolnych uczniów, o 6 proc. jeśli chodzi o umiejętności matematyczne. Wzrasta także o 10 proc. wskaźnik wykorzystywania tego typu osób przez kolegów w klasie. O 13 proc. zmniejsza się zaangażowanie nastolatków w aktywność fizyczną w ciągu weekendu, o 9 proc. w ogóle spada aktywność związana z wysiłkiem fizycznym, o 9 proc. wzrasta spożycie napojów bezalkoholowych i o 10 proc. zwiększa się konsumpcja przekąsek, jak również o 5 proc. wzrasta współczynnik wagi.

Jak zaznaczyli badacze większa ekspozycja na działanie telewizji w wieku dziecięcym owocuje w późniejszym okresie skłonnością do rozwijania niezdrowych nawyków i osiągania słabszych wyników w nauce.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.