Dariusz Walusiak wystąpi w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie. Wojna i wiara w 1920 roku

2022-08-16 00:00:00
Dariusz Walusiak wystąpi w Klubie „Polonia Christiana” w Warszawie. Wojna i wiara w 1920 roku

Bez gorliwej wiary i umiłowania Polski, a co za tym idzie, konieczności jej obrony przed bolszewizmem, w 1920 roku, nie byłoby triumfu w Bitwie Warszawskiej. Nie byłoby tego również bez wymodlonej pomocy Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy. „Wojna i wiara 1920” to temat spotkania w naszym Klubie z Dariuszem Walusiakiem, które pozwoli nam lepiej zrozumieć duchowy wymiar pogromu Armii Czerwonej latem 1920 roku. Zapraszamy do Warszawy już w czwartek, 18 sierpnia 2022 roku.

 

Latem 1920 roku obrona terenu Rzeczpospolitej przed masą komunistycznych żołdaków wydawała się już niemożliwa. Takie przekonanie panowało także na Zachodzie Europy, który nie garnął się do pomocy Polsce, a w wielu przypadkach wręcz ją paraliżował. Nieograniczone rezerwy ludzkie, idące w miliony poborowych oraz doświadczonych już na froncie I wojny światowej żołnierzy, jakimi dysponowali dowódcy Armii Czerwonej, pozwalały nawet przy dużych stratach na szybką odbudowę armii i kolejne ofensywy. Przekonali się o tym m.in. „biali” generałowie tacy jak Denikin i Wrangel, których sowiecka armia konsekwentnie spychała i okrążała.

 

W tej niemal beznadziejnej sytuacji podejścia głównego frontu bolszewickiego na przedmieścia Warszawy, w kościołach Rzeczpospolitej miliony ludzi wznosiły modły o pomoc i ochronę przed bezbożnym komunizmem. Zwrot sytuacji militarnej, jaki miał miejsce w połowie sierpnia 1920 roku, a więc tuż przed i po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przez wielu został nazwany „Cudem nad Wisłą”.

 

Mimo późniejszych zabiegów propagandowych w czasie II Rzeczpospolitej, ale także po II wojnie światowej, nie da się tamtego sukcesu Wojska Polskiego wytłumaczyć tylko działaniem rąk ludzkich. Niezależnie od oczywistych zasług polskich przywódców politycznych i wojskowych, oceniając Bitwę Warszawską, należy wskazać na udokumentowane w wielu relacjach działanie sił nadprzyrodzonych, w tym osobiście samej Matki Bożej. Także i gwałtowny zryw społeczny oraz idąca za nim danina krwi tysięcy dobrowolnie rekrutujących się do wojska Polaków, jest zasługą głębokiej wiary i świadomości społecznej spełnienia moralnej powinności wobec Boga i Ojczyzny.

 

Wiadomo z licznych przekazów, że 15 sierpnia Matka Boża Łaskawa (od XVII wieku patronka Warszawy) pojawiła się na niebie w okolicach Radzymina, budząc przestrach i panikę w szeregach komunistycznych hord. Nacierający na Warszawę czerwonoarmiści porzucali broń i uciekali z pola walki. Od tego dnia to Wojsko Polskie przejęło inicjatywę. Wyprowadzone dzień później kontrnatarcie znad Wieprza w połączeniu z udaną obroną przedmieść Warszawy i wyparciem Armii Czerwonej z Płocka doprowadziło do klęski bolszewików i ich panicznego odwrotu.

 

O wydarzeniach z lata 1920 roku i bezpośredniej ingerencji Matki Bożej, będzie można podyskutować na spotkaniu warszawskiego Klubu „Polonia Christiana” z Dariuszem Walusiakiem, historykiem, publicystą i reżyserem filmowym.

 

Dariusz Walusiak to postać znana w środowiskach patriotycznych, antykomunistycznych i katolickich. Podczas studiów na wydziale historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie aktywnie działał w antykomunistycznym Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Jako dziennikarz pracował najpierw w prasie drugiego obiegu, a po upadku komunizmu m.in. w konserwatywnym dzienniku „Czas Krakowski”. Ma w swoim dorobku ponad 70 programów i dokumentów filmowych. Jego dzieła filmowe poświęcone są w szczególności ukazaniu bohaterskiej postawy Polaków walczących z niemieckim i sowieckim totalitaryzmem.

 

Za działalność opozycyjną Dariusz Walusiak uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a jego działalność twórcza została nagrodami filmowymi oraz odznaczeniami, wśród nich Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Warto przypomnieć, iż w lutym 2022 roku Dariusz Walusiak został przewodniczącym Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi, który skutecznie stanął w obronie obecności pomnika ks. Piotra Skargi w centrum Krakowa.

 

Zapraszamy na spotkanie z Dariuszem Walusiakiem, które odbędzie się w czwartek, 18 sierpnia 2022 r. Spotykamy się tradycyjnie w sali konferencyjnej (I piętro) Domu Literatury przy ul. Krakowskie Przedmieście 87/89. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18:00. Wstęp wolny!

 

Klub „Polonia Christiana” w Warszawie

Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.