Dokąd doprowadzi nas rewolucja synodalności? Paweł Chmielewski wystąpi w radomskim Klubie PCh

2022-05-26 00:00:00
Dokąd doprowadzi nas rewolucja synodalności? Paweł Chmielewski wystąpi w radomskim Klubie PCh

Klub „Polonia Christiana” oraz Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu zapraszają na prelekcję redaktora Pawła Chmielewskiego pt. „Rewolucja synodalności”. Spotkanie z ekspertem ds. Kościoła w Polsce i w Niemczech ma szczególne znaczenie teraz, gdy Kościół Rzymskokatolicki, jesienią ubiegłego roku, wkroczył na drogę synodalności, wzorowaną na drodze niemieckiej.

Rozpoczęcie diecezjalnej fazy „Synodu o synodalności” zaniepokoiło wielu wiernych Kościoła Powszechnego, dostrzegających zmiany dokonujące się w Niemczech, skąd wysyłane były sygnały o potrzebie zmian w całym Kościele. Tematykę oraz sposób organizacji przedsięwzięcia i konsekwencje tych działań poruszamy w naszym środowisku od pierwszych dni Synodu (m.in. w specjalnej broszurze o Synodzie i synodalności).

O skutkach niemieckich zmian tak pisał w październiku ubiegłego roku Paweł Chmielewski: Jak komentują z nutą ponurego sarkazmu niemieccy konserwatywni publicyści, postulaty zawarte w tym dokumencie uczyniłyby z niemieckiego Kościoła „świątynię seksu bez ograniczeń”. W tekście znajdują się bowiem takie praktyczne pomysły, jak uznanie za moralnie dopuszczalne seksu przed- i pozamałżeńskiego, seksu homoseksualnego, masturbacji, antykoncepcji i tak dalej. Generalnie dozwolone miałoby być w Kościele za Odrą w dziedzinie seksu wszystko, na co tylko zgadzają się dobrowolnie wszyscy uczestnicy danego kontaktu intymnego. Dlaczego? Bo tego jakoby domaga się współczesna nauka, która odkryć miała wielką wartość psychologiczną kontaktów seksualnych i szkodliwość ograniczania seksualnej ekspresji człowieka.

Niemiecki „eksperyment duszpasterski” niewątpliwie wpływa także na toczący się obecnie „Synod o synodalności”, który ma trwać aż do października 2023 roku, a nas, członków Kościoła Rzymskiego, skłania do zadania sobie pytania o to, dokąd zaprowadzi nas „droga synodalna”, wzorowana na „niemieckiej drodze synodalnej”.

Rewolucyjne pomysły zza Odry dotyczą również roli duchowieństwa i samej doktryny kościelnej, warto więc skonfrontować swoją wiedzę i obawy z przekazem o konieczności zachowania wszystkiego, co zapewnia trwałość Kościoła Rzymskiego, z jakim prowadzi swoją działalność publicystyczną redaktor Paweł Chmielewski.

Na spotkanie z ekspertem ds. Kościoła w Polsce i w Niemczech Pawłem Chmielewskim Klub „Polonia Christiana” oraz Klub Inteligencji Katolickiej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Radomiu zapraszają w środę 1 czerwca 2022 r. na godzinę 18:15 do Domu Parafialnego Katedry Radomskiej przy ul. Sienkiewicza 13 w Radomiu (wejście od podwórza).


Źródło: Klub „Polonia Christiana” w Radomiu

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.