Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół

2012-03-07 00:00:00
Działania MEN mogą prowadzić do usunięcia religii ze szkół


Ks. bp Marek Mendyk, przewodniczący komisji wychowania Episkopatu powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla portalu Fronda.pl, że próby eliminowania Kościoła z życia publicznego są dokonywane na coraz szerszą skalę. Po zapowiedziach likwidacji Funduszu Kościelnego i połowy etatów w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego opinia publiczna dowiaduje się, że rząd podpisał rozporządzenie, na mocy którego może zostać wyprowadzona religia ze szkół.

- W ostatnich tygodniach zostało podpisane rozporządzenie MEN, które określa ramowy plan przedmiotów w szkole. Niestety, w tym planie nie ma miejsca na lekcje religii i etyki. W związku z tym może być taka sytuacja, że władze szkoły będą kazały organizować lekcje religii czy etyki poza obowiązkowymi przedmiotami, które będą odbywały się w ramach godzin nauki. Czyli, de facto, religia byłaby po głównych lekcjach. Za te lekcje miałby płacić samorząd. Nie możemy na to pozwolić. Rozporządzenie obejmuje wszystkie szkoły publiczne od podstawówek po liceum - wyjaśnia bp Mendyk.

Zdaniem biskupa jedyne przesłanki jakie stoją za tą decyzją to przesłanki polityczne. Na pytanie: jakie argumenty ma MEN, biskup Mendyk odpowiada: - Może jest to próba, aby na tych przedmiotach zaoszczędzić. Jednak jeśli nie mamy jakiegoś modelu wychowawczego dla polskiej szkoły i jeśli pozbędziemy się takiego przedmiotu jak religia, to pozbawimy młodzież budowania człowieczeństwa w oparciu o wartości. To mnie martwi. W klasach ponadgimnazjalnych, przesuwając religię na ostatnią lekcję, można ją stopniowo eliminować.

Przewodniczący komisji wychowania Episkopatu obala też mit, że młodzież masowo rezygnuje z lekcji religii. - To próbuje się nam wmówić. Ale młodzież chce chodzić na religię, wybiera ten przedmiot znacznie częściej niż etykę. W katechizacji szkolnej na poziomie szkoły podstawowej bierze udział 96 proc. dzieci, a na poziomie gimnazjów i liceów ponad 80 proc. - wyjaśnia.

Nowe rozporządzenie MEN ma wejść w życie już 1 września 2012 roku. - Proszę zwrócić uwagę, że te próby eliminowania Kościoła z życia publicznego dokonują się na coraz szerszą skalę. Zmniejsza się ilość kapelanów w szpitalach, w wojsku. Rząd zabiera się za religię w szkołach. Nie można się temu przyglądać. Trzeba powiedzieć: Non possumus! - podkreśla bp Mendyk.

Źródło: PiotrSkarga.pl, Fronda.pl

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.