Filipiny: islamiści terroryzują chrześcijan
2009-04-03 00:00:00
Po ponad roku od zamordowania ks. Reynaldo Jesusa Alboresa Rody sytuacja Kościoła na terenie wikariatu apostolskiego Jolo na Filipinach nie uległa zmianie. Na terenie położonej w południowej części Filipin jednostki kościelnej co raz dochodzi do aktów przemocy ze strony islamskich ekstremistów wobec chrześcijan.
Wikariusz apostolski Jolo bp Angelito Lampon w rozmowie z międzynarodową organizacją pomocy „Kościół w Potrzebie“ (Kirche in Not) powiedział, że chrześcijanie w tym regionie nadal żyją w strachu. Wprawdzie widać oznaki „relatywnego spokoju“, szczególnie na wyspie Tabawan, gdzie zamordowano ks. Rodę, ale wynika to z tego, że stacjonują tam oddziały filipińskiej armii. Hierarcha przypomniał, że niektórzy księża wcześniej nie zgadzali się na wojskową ochronę, gdyż ich zdaniem nie było to zgodne z dawaniem chrześcijańskiego świadectwa, teraz pod presją okoliczności musieli się na to zgodzić.
Bp Lampon zwrócił uwagę, że obecna napięta sytuacja wymusiła ograniczenie działalności Kościoła. Większość ludzi w obawie przed atakami wraca do domów przed zmrokiem, co wpłynęło na działalność duszpasterską i liturgiczną. Śluby, chrzty i pogrzeby odbywają się tylko za dnia.
Cały czas dochodzi do porwań. Jednak, jak podkreśla biskup, dotychczas nie został uprowadzony żaden muzułmanin za którego żądano by okupu. Ponadto dochodzi do zbrojnych ataków. W zeszłym miesiącu w Jolo odpalono w ruchliwym miejscu granaty, które zabiły i raniły wiele osób. Prawie każdej nocy w wielu miejscach ludzie są ewakuowani z miejsc zamieszkania i przenoszeni na bezpieczniejsze tereny. Jednym z miejsc schronienia są pomieszczenia katolickiej szkoły Notre-Dame.
Bp Lampon dostrzega także pozytywne strony obecnej ciężkiej sytuacji: - Jesteśmy zmuszeni traktować swoją wiarę poważnie. [...] Wiara nie jest już tylko rzeczą ograniczającą się do uczęszczania na niedzielną Mszę św. i do odmawiania litanii, czego też potrzebujemy. Jest ona przeżywanym codziennie doświadczeniem spotkania z Bogiem w wydarzeniach naszej codzienności.
Wikariat apostolski Jolo obejmuje południowo-filipińską prowincję Sulu, która składa się z ponad 450 wysp tworzących Archipelag Tawi-tawi. Katolicy stanowią nieco ponad 3 proc. mieszkańców prowincji, z których większość wyznaje islam. Wyspy Jolo i Basilan są terenem działań terrorystycznego ugrupowania islamskiego Abu-Sayyaf. Prawdopodobnie to właśnie jego członkowie zamordowali ks. Rodę. W ostatnich 11 latach był on trzecim kapłanem, który zginął od kul zamachowców w tym regionie.
Zdaniem obserwatorów organizacja Abu Sayyafa jest powiązana z Al-Kaidą Osamy bin Ladena. Oskarża się ją o co najmniej 350 porwań na Jolo i sąsiedniej wyspie Basilan. Organizacja powstała w latach 90 XX wieku, jej celem jest zbrojne ustanowienie państwa islamskiego na południu Filipin.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.