Francja: islam w centrum debaty

2012-03-09 00:00:00
Francja: islam w centrum debaty

W debacie poprzedzającej wybory prezydenckie coraz wyraźniej rysują są kwestie związane z tożsamością Francuzów i pozycją muzułmańskiej mniejszości. Kontrowersje wywołała praktyka rytualnego uboju zwierząt.

Zgodnie z islamskimi zwyczajami, mięso pochodzić powinno z uboju dokonywanego przez wykrwawienie żywych zwierząt, które nie mogą być uprzednio ogłuszone lub uśpione. Premier Francois Fillon naraził się na krytykę lewicy oraz  środowisk muzułmańskich i żydowskich, gdy niedawno oświadczył, że muzułmanie i żydzi powinni rozważyć zrezygnowanie z obyczajów "przestarzałych", nieludzkich i niezgodnych z obecnym stanem nauki i przepisów zdrowotnych. Niedawno prezydent Nicolas Sarkozy także zażądał specjalnego oznakowania mięsa pochodzącego z rytualnego uboju, co umożliwiałoby konsumentom stosowny wybór. Przeciwko takim praktykom wystąpiła także Marine Le Pen.
 
Przeciwko stanowisku polityków zgodnie wystąpiły organizacje islamskie i żydowskie. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego ogłosiła, że muzułmanie są wykorzystywani jako "kozły ofiarne" w kampanii. Żydzi jak i muzułmanie nie chcą się zgodzić na znakowanie mięsa pochodzącego z rytualnego uboju, nie mówiąc już o ograniczeniu lub wprowadzeniu zmian w tej praktyce.
 
We Francji mieszka największa mniejszość muzułmańska w Europie, licząca - przy ostrożnych szacunkach -  od 4 do 6 milionów osób. Obecny rząd ściągnął już na siebie krytykę islamistów zakazem noszenia strojów kobiecych zasłaniających twarze. 

 

Źródło: rp.pl
mat
 
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.