Francja: objawienia Matki Bożej w Laus uznane przez Kościół

2008-05-05 00:00:00
Francja: objawienia Matki Bożej w Laus uznane przez Kościół

Kościół uznał oficjalnie objawienia maryjne z przełomu XVII i XVIII w. w Laus w południowo-wschodniej Francji. 4 maja w tamtejszym sanktuarium biskup diecezji Gap i Embrun – Jean-Michel di Falco Léandri, w obecności ponad 20 kardynałów i biskupów, odczytał swój dekret, w którym ogłosił nadprzyrodzony charakter ukazywania się Matki Bożej mieszkance tych stron Benoîte Rencurel. Jest to pierwsze tego rodzaju orzeczenie kościelne we Francji od czasu uznania objawień w Lourdes 146 lat temu.

We Mszy św. w bazylice pw. Najświętszej Maryi Panny z Laus, w której wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski we Francji abp Fortunato Baldelli i ponad 20 kardynałów i biskupów z całego świata. Uroczystość transmitowała stacja telewizyjna France 2 w programie „Le Jour du Seigneur” (Dzień Pana).

Benoîte Rencurel, urodzona 29 września 1647 r., ujrzała po raz pierwszy Maryję w 1664 r. Później jeszcze wielokrotnie doznawała podobnych widzeń aż do swej śmierci 28 grudnia 1718 r. Przez wszystkie te lata mała pasterka z miejscowości Saint-Etienne d’Avançon, tercjarka dominikańska, pełniła w Laus misję przyjmowania pątników, modlitwy i pokuty, dzięki czemu wielu przybywających do tego miejsca pielgrzymów odnajdywało – nieraz po wielu latach – znaczenie sakramentu pojednania.

Dokumenty wspominają też o licznych uzdrowieniach, jakie działy się w Laus, zwłaszcza po namaszczeniu chorych olejem z lampy stawianej przy chorych, jak o to prosiła Benoîte Maryja.

Dziś sanktuarium w Laus przyjmuje średnio ok. 120 tys. pielgrzymów rocznie. Znany francuski filozof i pisarz Jean Guitton powiedział przed laty o tym miejscu, że „jest jednym z najcenniejszych i najpotężniejszych skarbów w dziejach Europy”.

W dniach 2-3 maja odbyło się w Laus sympozjum poświęcone wizjonerce, której proces beatyfikacyjny toczy się od połowy XIX w. Eksperci z Francji i zagranicy, w tym znany włoski pisarz katolicki Vittorio Messori, omawiali objawienia maryjne w Laus z teologicznego, historycznego, a także psychologicznego punktu widzenia.

Agencja AFP przypomina, że choć do sanktuarium w Laus przybywa rocznie 120 tys. pielgrzymów, to diecezja Gap, na której terenie znajduje się ta miejscowość, aż do początku XXI w. nie podjęła kroków w kierunku uznania nadprzyrodzonego charakteru objawień. Uniemożliwiało to jednak dalsze prace nad beatyfikacją Benoîte Rencurel. W 2003 r. bp di Falco został poinformowany w Watykanie o braku uznania jej spotkań z Matką Boża za prawdziwe i wszczął procedury przewidziane prawem kościelnym.

Od XIX w. Kościół oficjalnie uznał trzy objawienia maryjne na terenie Francji: objawienie Cudownego Medalika św. Katrzynie Labouré w kaplicy przy ulicy Bac w Paryżu, w La Salette i Lourdes.

Źródło: KAI
Zamęt społeczny, manipulacje ludzkimi umysłami i przedkładanie obcych interesów ponad dobro Ojczyzny, połączone z eskalacją napięcia wewnątrz narodu, zawsze prowadzą do tragedii i upadków. W trudnych czasach trzeciej dekady XXI wieku odwołajmy się do św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. O tym wyjątkowym duchownym opowie Dorota Niedźwiecka na spotkaniu Klubu „Polonia Christiana” w Gorzowie Wielkopolskim...
Doceniony przez Kościół i wyniesiony na ołtarze św. Szarbel to przykład duchownego żyjącego w całkowitej zgodzie z Panem Bogiem, w pełni powierzającego Stwórcy swoją pracę i modlitwę. O życiu i cudach dokonywanych do dzisiaj przez św. Szarbela opowie w trzech miejscowościach Podkarpacia znany działacz katolicki Jacek Kotula. Spotkania organizowane w ramach Klubów „Polonia Christiana”, w obecności relikwii św. Szarbela, będą dobrą okazją do pogłębienia wiedzy o XIX-wiecznym duchownym, określanym jako „święty Bogiem upojony”.
To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.