Fundacja ”Mamy i Taty”: rozwód to ”proste” rozwiązanie trudnego problemu

2012-02-27 00:00:00
Fundacja ”Mamy i Taty”: rozwód to ”proste” rozwiązanie trudnego problemu

„Dzisiejszy medialny przekaz jest taki, że jeśli coś nam się nie układa, jest nam ze sobą niedobrze, to po prostu trzeba wziąć rozwód. Boli cię głowa - bierzesz pigułkę, masz problemy w małżeństwie - bierzesz rozwód. Rozwody są traktowane jako proste rozwiązanie trudnego problemu” - mówił Paweł Woliński, prezes Fundacji „Mamy i Taty” w parafii św. Michała Archanioła w Płońsku w diecezji płockiej. Spotkanie odbyło się 26 lutego, w ramach cyklu „Dialog”, poprowadził je ks. Jarosław Mokrzanowski.
 
Paweł Woliński przytoczył statystyki, z których wynika, że liczba rozwodów systematycznie rośnie. W 2000 r. w Polsce było 40 tysięcy rozwodów rocznie, a w 2011 r. już około 60 tysięcy rocznie. Skutki ponosi około 60 tys. dzieci. 84 proc. badanych osób uważa zjawisko rosnącej liczby rozwodów za drugi po narkomanii ważny problem społeczny. 45 proc. rozwodów wynikało z tzw. niezgodności charakterów. „To nie są przyczyny twarde jak na przykład przemoc, alkoholizm, zdrada czy inne patologie. Niezgodność charakterów to już bardzo miękka przyczyna – wcześniej się zgadzali, wybrali siebie spośród setek innych, teraz się już nie zgadzają” - mówił prezes Fundacji „Mamy i Taty”. 
 
Przekonywał, że Polacy nie są świadomi, iż rozwód pozostawia ślady w psychice dziecka, a potem dorosłego człowieka, w zasadzie do końca jego życia. Brak wiedzy pozwala głosić, że „rozwód to prywatna sprawa”. Jednak „skutki tej decyzji są publiczne, rozwód niesie koszty społeczne, które ponoszą wszyscy”. W Polsce rozwody następują statystycznie po 14 latach od zawarcia małżeństwa. Najwięcej jest ich w województwie mazowieckim; o ile w skali kraju rozpada się co czwarte małżeństwo, to w Warszawie rozpada się niemal 40 proc. małżeństw. 
 
„Judith Wallerstein, liberalna feministka, przez 25 lat badała rodziny, które rozwiodły się w Ameryce. Twierdziła, że rozwody to zdobycz dla kobiet. Gdy zakończyła swoje badania, podsumowała je jednym zdaniem: `Wszystko, co możesz zrobić najgorszego swojemu dziecku to rozwieść się`. Poszła nawet dalej mówiąc, że rozwód jest bardziej szkodliwy dla dziecka niż śmierć jednego z rodziców” - cytował gość „Dialogu”.
 
Mówił także, że dla dzieci życie w niepełnej bądź zrekonstruowanej rodzinie jest „przyczyną poczucia mniejszej wartości, smutku, żalu, trudności”. Paradoks polega na tym, że im rozwód jest bardziej kulturalny, tym trudność w rozumieniu tej sytuacji dla dziecka jest większa - dziecko nie widzi przyczyny, dla której to małżeństwo się rozpadło. Poza tym dzieci z rodzin niepełnych są znacznie częściej ofiarami przemocy, gdyż część z nich reaguje na rozwód rodziców wycofaniem, regresem, zamknięciem się w sobie – „Są więc bardziej podatne na agresywne działania ze strony rówieśników oraz bardziej depresyjne” – twierdził Paweł Woliński. 
 
W spotkaniu z Pawłem Wolińskim z Fundacji „Mamy i Taty” wzięli udział mieszkańcy Płońska oraz narzeczeni, którzy przygotowują się do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Było one kolejnym z cyklu „Dialog”, inicjowanym przez Klub Inteligencji Katolickiej i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku.


Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.