Gorsze lekarstwo od choroby

2009-02-12 00:00:00
Gorsze lekarstwo od choroby

Powiedzenie mówi, że gdy amerykańską gospodarkę dosięga przeziębienie, reszta świata choruje na ciężką grypę. Czy prezydent Obama poradzi sobie z recesją?

Gdy rodzinie zaczyna brakować pieniędzy na bieżące życie, wyjścia z sytuacji są dwa. Albo zacząć oszczędzać, albo zwiększyć swoje dochody. W przypadku budżetu państwa trzeba natomiast zmniejszyć wydatki i zwiększyć oszczędności. Tymczasem w czasie kryzysu budżety państw rosną do niewyobrażalnych rozmiarów z powodu zwiększonych wydatków. I właśnie to błędne założenie jest tak naprawdę najważniejszym elementem programu ekonomicznego Baracka Obamy.

W założeniu zwiększone wydatki państwowe mają obudzić na nowo gospodarkę i zwiększyć popyt wewnętrzny, wyciągając kraj z recesji. Ale to właśnie one stały się jedną z przyczyn tego, że Amerykę dosięgnął obecny kryzys. „Co prawda retoryka stosowana przez Obamę jest inna niż Busha, to jednak ich program jest niemal identyczny. Czyli większy rząd, więcej wydatków, więcej interwencjonizmu. Rozbudowany rząd doprowadził Busha do wielkiej klęski. To samo stanie się z Obamą” – przekonuje ekspert podatkowy CATO Institute z Waszyngtonu dr Daniel Mitchell.

Jeszcze w 2002 roku budżet Stanów Zjednoczonych był zbilansowany. Od tamtej pory deficyt budżetowy stale rósł. W 2008 roku sięgnął niemal 490 mld dolarów przy ogólnym budżecie ponad 3,1 biliona dolarów. Wzrost wydatków państwowych towarzyszył całemu okresowi prezydentury Busha. Rosły jednak również dochody, głównie za sprawą obniżki podatków w połowie kadencji. Teraz dochody budżetu rosnąć już raczej nie będą. Mimo to Obama planuje zwiększyć wydatki jeszcze bardziej niż Bush. Dziś wydatki państwa stanowią ponad 27 proc. amerykańskiego PKB, co – jak na tradycje tego kraju – jest liczbą ogromną. W czasie rządów Obamy udział państwa może wzrosnąć nawet do 30 proc.!

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.