Grupa kanadyjskich medyków apeluje o uczciwość w kwestii pobierania organów

2010-09-16 00:00:00
Grupa kanadyjskich medyków apeluje o uczciwość w kwestii pobierania organów

Grupa lekarzy kanadyjskich apeluje do środowisk medycznych, by nie pobierać organów od pacjentów, których serce chwilowo przestało działać. Uważają oni, że niektórzy medycy niepotrzebnie wprowadzają w błąd rodziny, że nie uda się uratować ich najbliższych po ustaniu akcji serca. Tymczasem podjęcie odpowiednich kroków często prowadzi do przywrócenia życia tym osobom.

Ośmiu lekarzy napisało na łamach magazynu „Pediatric Critical Care Medicine”, że warunkiem etycznego pobrania narządów od martwego dawcy jest stwierdzenie jego nieodwracalnej śmierci. Jednak obecnie pojęcie śmierci zostało tak zdefiniowane, by umożliwić pobieranie organów szybko psujących się wcześniej, zanim tak naprawdę pacjent umrze, czyli wtedy, kiedy stwierdzi się nieodwracalny zanik wszystkich funkcji życiowych, mimo podjętej przez lekarzy próby ich przywrócenia. Problem polega jednak na tym, że wraz ze śmiercią tak rozumianą, następuje śmierć prawie wszystkich organów.

Dlatego też w 1981 r. wprowadzono pojęcie tzw. śmierci mózgowej, a w 1991 r. przyjęto tzw. Protokół Pittsburski, który określa warunki pobierania organów od pacjentów, u których stwierdzono chwilowe zatrzymanie akcji serca.

Protokół pozwala na odłączenie aparatury i pobranie organów od osób, u których stwierdzono zatrzymanie akcji serca od 30 do 60 minut. Jeśli serce, po upływie tego czasu, zacznie samodzielnie bić, wówczas pacjent wraca na odział intensywnej terapii. Jeśli jednak przestanie ono znowu bić przez okres dłuższy niż 2 minuty, wówczas pobiera się od niego organy. Zdarza się jednak, że akcja serca powraca nawet po 5- i 10 - minutowej przerwie, i wówczas okazuje się, że organy pobierane są od wciąż żyjącej osoby.

Kanadyjscy medycy przestrzegli, że niektórzy lekarze tak bardzo pragną przedłużać życie swoich pacjentów przez stosowanie przeszczepów, że może to ich prowadzić do przyjęcia stronniczych kryteriów stwierdzenia śmierci serca.

Niedawno na łamach gazety „Canada’s National Post”, dr Ari Joffe przyznał, że lekarze „niezupełnie szczerze” informują rodziców o śmierci ich dzieci. Czasami to nie jest jeszcze śmierć nieodwracalna, a oni już proponują im, by wyrazili zgodę na pobranie organów.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.