Grzegorz Braun i Gabriel Maciejewski w Klubie Polonia Christiana - relacja

2013-06-17 00:00:00
Grzegorz Braun i Gabriel Maciejewski w Klubie Polonia Christiana - relacja
W zeszły czwartek warszawski Dom Literatury, gościł dwie bardzo ciekawe postaci: Grzegorza Brauna, reżysera i publicystę oraz Gabriela Maciejewskiego, blogera znanego pod pseudonimem Coryllus. Organizatorem spotkania była Krucjata Młodych.

 

Spotkanie odbyło się w ramach Klubu Polonia Christiana. Temat przewodni, którzy brzmiał „Czy historię Polski należy napisać na nowo?” spowodował ogromne zainteresowanie wśród warszawiaków, do tego stopnia, że licząca ok. 200 miejsc sala Domu Literatury„pękała w szwach”.

 

Już na początku spotkania Grzegorz Braun zelektryzował słuchaczy mówiąc: „Historia jest narzędziem polityki. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z historią jako historiografią uporządkowanych faktów tylko historią jako wyznaniem wiary, zależnie od tego kto w co wierzy. Historia Polski wydaje mi się ciągle zestawem legend i mitów inteligenckich niż uporządkowanym katalogiem zdarzeń.” Następnie krytycznie odniósł się do obecnej inteligencji, nazywając ją etatystyczną: „Mitologie historyczne tworzą i wałkują przesądy. Z resztą, polska inteligencja sama jest swego rodzaju produktem pewnego przesądu. Ten przesąd to postęp, a konkretnie wiara w ten postęp. Inteligencja polska jest etatystyczna i pacyfistyczna. Wierzy że sprawy polskie mają być rozwiązywane centralnie przez oświecone władze w Warszawie.” W dalszej części swojego wystąpienia, znany reżyser porównał dzisiejszych historyków i inteligentów do bohatera rozważań Arystotelesa, który nie znając dokładnie i rzetelnie swojej sytuacji, nie potrafi zrozumieć realnych przyczyn swojego nieszczęścia, a co za tym idzie brnie w ślepą uliczkę fałszu.

 

Gabriel Maciejewski stwierdził, że ważne tematy są bardzo często omijane. Historia Polski pisana jest tak, jakby Kościół był wrogiem lub niezwykłą siłą, która chce wszystko zniszczyć. „Urzeka mnie i zarazem irytuje to, że autorzy nie rozumieją racji stanu. Polscy historycy chcą wyszukiwać jasnych stron polskiej historii i w związku z tym, są skłonni do wielu poświęceń i zakłamań. Wielu autorów próbuje sobie znaleźć taki punkt geograficzny, z którego napisanie polskiej historii będzie bezpieczne i wygodne dla wszystkich.” – powiedział Maciejewski.


Pełna relacja oraz galeria zdjęć ze spotkania dostępne są na portalu PCh24.pl, który jest patronem medialnym spotkań z Grzegorzem Braunem i Gabrielem Maciejewskim:http://www.pch24.pl/braun-i-maciejewski-o-historii-polski,15653,i.html#ixzz2WU2WfacC

Już we wtorek 18 czerwca w Krakowie kolejne spotkanie w ramach cyklu. Zapraszamy na godzinę 17:30 do sali obrad WZRiOR przy pl. Szczepańskim 8.

Paweł Ozdoba, pch24.pl
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.
Nasze Kluby w Pilźnie i Rakszawie organizują spotkania w ramach cyklu mającego na celu przywrócenie pamięci o wielkim biskupie, Polaku i patriocie - abp. Zbigniewie Szczęsnym Felińskim. Warto, przyjść, posłuchać i podyskutować o tej postaci oraz podobnych do niego wzorach świętości i polskości, i to w dodatku w obecności relikwii świętego hierarchy.
We wtorek 16 kwietnia br. prof. Marek Czachorowski w Klubie „Polonia Christiana” wygłosi wykład pt. „Spór o etykę św. Tomasza z Akwinu”. Mimo dużego upływu czasu nauka, jaką pozostawił on Kościołowi jest wciąż żywa i warta osobistego odkrywania. Zapraszamy więc do Warszawy na spotkanie z prof. Czachorowskim i rozważania o schedzie naukowej oraz religijnej, formującej od wieków wiernych Kościoła Rzymskiego.