Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie

2014-02-13 00:00:00
Grzegorz Braun w Klubie Polonia Christiana w Krakowie
Spotkanie z najbardziej znanym polskim reżyserem-dokumentalistą w Hotelu Europejskim w Krakowie przyciągnęło tłumy publiczności. Organizatorzy zadbali o dodatkowe miejsca, dzięki czemu Grzegorz Braun wygłosił prelekcję i wziął udział w dyskusji przed 250-osobową publiką. Temat główny stanowiło pięć przesądów polskiej inteligencji, których istnienie sformułował i szeroko uzasadniał zaproszony gość.


Grzegorz Braun wśród przesądnych pięciu stereotypów wymienił: demokratyzm, etatyzm, modernizm, indyferentyzm i judeoidealizm. W czasie spotkania, które poprowadził red. Krystian Kratiuk, dyskutowano o różnych aspektach poszczególnych przesądów, głównie w kontekście współczesnej kondycji narodu i państwa polskiego. Indagowany o judeoidealizm, zauważył, iż jest to problem wykraczający poza postrzeganie stosunków społecznych i politycznych na linii Polska-Izrael i dotyczy większości, jeśli nie całości polityki, jaką w sprawach zagranicznych realizują po 1989 r. kolejne rządy w Warszawie. W związku z tym, Grzegorz Braun zaproponował, by przesąd ten formułować szerzej, jako abstrakcjonizm geopolityczny.


Oprócz głównego tematu, który przyświecał środowemu spotkaniu w Klubie Polonia Christiana, zaproszony gość poruszał także problem polskiej historiografii i genezy jej powstawania. Krytycznie nawiązywał do wzorców edukacyjnych i tendencji, jakie towarzyszą kształceniu elit na ziemiach polskich od końca XVIII wieku, a więc od powstania Komisji Edukacji Narodowej. Wydarzenie to postrzegane jest wśród polskiej inteligencji jako jej mit założycielski, bez względu na rolę, jaką w procesie zwalczania Kościoła Katolickiego i Tradycji w Polsce odegrała powołana na Sejmie Rozbiorowym w 1773 roku instytucja.


Grzegorz Braun to reżyser, scenarzysta i publicysta, autor kilkunastu filmów dokumentalnych m.in. Marsz wyzwolicieli i Defilada zwycięzców oraz filmów o współpracy Lecha Wałęsy z SB. Współreżyser – wraz z Robertem Kaczmarkiem - głośnych filmów biograficznych o generale Jaruzelskim: Towarzysz generał oraz Towarzysz generał idzie na wojnę.


PiotrSkarga.pl

W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!
Kluby „Polonia Christiana” w Warszawie i w Lublinie zapraszają na dwa spotkania z red. Pawłem Chmielewskim, na których podjęty zostanie intrygujący temat „III Sobór Watykański? Na placu budowy Kościoła Inkluzji”. O tym, czym ma być „Kościół Inkluzji” prelegent Klubów „Polonia Christiana”, Paweł Chmielewski, pisał niejednokrotnie, komentując wewnętrzną rewolucję przetaczającą się przez Kościół Powszechny. Spotkania z red. P. Chmielewskim będą dobrą okazją do wyrobienia sobie własnej opinii na temat zagrożeń, jakich jeszcze być może nie dostrzegamy. Współorganizatorem spotkania w Lublinie jest Klub Inteligencji Katolickiej im. Prof. Czesława Strzeszewskiego w Lublinie.
Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Zapraszamy Państwa na kontynuację zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy w Olsztynie i Elblągu.