Hiszpania: katedra w Tarazonie znów otwarta

2012-02-10 00:00:00
Hiszpania: katedra w Tarazonie znów otwarta

Po prawie 30 latach prac budowlanych, zabytkowa katedra Matki Bożej de la Huerta w Tarazonie w Aragonii na północy Hiszpanii, znów została otwarta i służy wiernym. Uroczystego jej otwarcia dokonali 9 lutego miejscowy biskup Eusebio Ignacio Hernández Sola oraz książęta Asturii: Filip i jego żona Letycja.
 
Katedra Najświętszej Maryi Panny de la Huerta jest arcydziełem architektury, malarstwa i sztuki oraz powodem dumy dla Aragonii i całej Hiszpanii – powiedział, otwierając świątynię, biskup Sola.
 
Zabytkową świątynię, zwaną Kaplicą Sykstyńską Renesansu Hiszpańskiego, zaczęto wznosić w połowie XII, a konsekrowano w 1232 roku, jako jeden z dwóch kościołów zbudowanych w stylu gotyku francuskiego w Aragonii. Dwa wieki później została ona w dużym stopniu zniszczona w wyniku tzw. Wojny Dwóch Piotrów między królestwami Kastylii i Aragonii, która z przerwami toczyła się w latach 1356-75.
 
Świątynia jest arcydziełem ostatniego okresu stylu aragońskiego „mudéjar”, który łączył w sobie elementy sztuki europejskiej i islamskiej. W 1931 roku świątynię ogłoszono zabytkiem historyczno-artystycznym, a w 2002 roku – narodowym dobrem kulturalnym.
 
W 1985 roku katedrę zamknięto ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się obiektu. Od tego czasu trwały  trudne, kosztowne i czasochłonne prace, które miały na celu przeciwdziałanie upadkowi i wzmocnienie katedry. W czerwcu 2000 roku książę Filip osobiście przybył do Tarazony, aby zapoznać się ze stanem odbudowy. Całość prac pochłonęła ponad 20 mln euro, które pochodziły z funduszy publicznych i od prywatnych sponsorów.
 
Tarazona jest starym grodem, powstałym jeszcze w czasach rzymskich, a dziś niewielkim miasteczkiem w Aragonii, liczącym niespełna 15 tys. mieszkańców. Od V wieku jest stolicą diecezji, która w ciągu stuleci zmieniała kształt i nazwy, a obecnie wchodzi w skład metropolii Saragossy. Od 29 stycznia 2011 r. jej biskupem jest 67-letni obecnie Eusebio Ignacio Hernández Sola.
 
Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.