Holandia: lekarze, którzy odmówią wykonania eutanazji muszą kierować do medyków pro-eutanazyjnych

2011-09-13 00:00:00
Holandia: lekarze, którzy odmówią wykonania eutanazji muszą kierować do medyków pro-eutanazyjnych


Zgodnie z nowymi wytycznymi holenderskiego Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy, medycy - którzy ze względów moralnych sprzeciwiają się eutanazji - mają „moralny i zawodowy obowiązek” (sic!) skierowania zainteresowanych pacjentów do innego medyka. Wytyczne maja ułatwić osobom „zmęczonym życiem” dostęp do wspomaganego samobójstwa.

„Jeśli lekarz nie jest gotowy podjąć rozważań dot. ewentualnej eutanazji zaproponowanej przez pacjenta (…) powinien skierować go do lekarza, który nie ma zasadniczych zastrzeżeń do eutanazji lub wspomaganego samobójstwa” – czytamy w wytycznych KNMG „Rola lekarza w dobrowolnym zakończeniu  życia (2011)”.

„Choć nie ma prawnego i moralnego ani zawodowego obowiązku – czytamy dalej w wytycznych – kierowania pacjentów na eutanazję, należy im zapewnić terminową pomoc w znalezieniu lekarza, który nie ma zasadniczych zastrzeżeń do wspomaganego samobójstwa i eutanazji”.

Ostatnie badania Een Vandaag na grupie 800 lekarzy w Holandii wykazały, że prawie jedna trzecia medyków odmówiła wykonania eutanazji w ciągu ostatnich pięciu lat, a prawie dwie trzecie stwierdziło, że czuje się „pod presją” regularnie lub czasami, by dokonać eutanazji.

Na zwiększenie nacisku ze strony rodziny pacjenta, domagającej się jego uśmiercenia skarżyło się 36 proc. respondentów. Ponad 80 procent respondentów stwierdziło, że czuje rosnącą presję pro-eutanazyjną także ze strony społeczeństwa.  

Zgodnie z prawem holenderskim, lekarz może uśmiercić pacjenta po wyrażeniu zgody na eutanazję przez dwóch niezależnych medyków, o ile pacjent cierpi na ból nie do zniesienia i świadomie podjął decyzję o skróceniu życia. Jednakże, nowe wytyczne mówią, że wszystkie wnioski o dokonanie eutanazji powinny być traktowane poważnie, nawet jeśli ktoś jest po prostu „zmęczony życiem”, a nie cierpi z powodu nieuleczalnej choroby.

Alex Schadenberg, prezes Koalicji Zapobiegania Eutanazji, zwraca uwagę, że liczba zgonów z powodu eutanazji w Holandii znacznie wzrosła w ciągu ostatnich lat. Coraz więcej osób uśmierca się tylko z tego powodu, że „czują się one zmęczone życiem”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

To będzie prelekcja niezwykle ciekawa, dotykająca najważniejszego wydarzenia politycznego najbliższych tygodni - wyborów do Parlamentu Europejskiego. Naszym gościem w warszawskim „Klubie” będzie dr hab. prof. KUL Mieczysław Ryba. Temat spotkania to „Wybory do Parlamentu Europejskiego: podległość czy suwerenność Polski?". Wstęp wolny!
Od antypedagogiki do antyedukacji - czy w tym kierunku musi zmierzać polski system edukacyjny? Jakie są alternatywy? To pytania ważne nie tylko dla tych, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. To dyskusja pokoleniowa, traktująca o przyszłości naszego kraju - bo, jak prawił kanclerz Zamoyski, „takie będą rzeczypospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Do tej dyskusji zapraszamy w ramach najbliższego spotkania naszego „Klubu” w Opolu.
W niedzielę 12 maja w dwóch miejscowościach obwodu lwowskiego – w Pnikucie i w Krukienicach – będzie można wysłuchać prelekcji o św. Szarbelu i ucałować relikwie maronickiego zakonnika, którego kanonizacji dokonał 9 października 1977 roku papież Paweł VI. O libańskim duchownym i świętym opowie działacz pro life i obrońca wartości katolickich Jacek Kotula z Podkarpacia. Niedzielne prelekcje to pierwsze spotkania przygotowane przez Klub „Polonia Christiana” na Ukrainie.
Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.