I Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Kontrrewolucyjnej

2010-11-08 00:00:00
I Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Kontrrewolucyjnej

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi oraz Krucjaty – Młodzi w Życiu Publicznym, w sobotę 6 listopada odbył się w warszawskim Pałacu Prymasowskim I Ogólnopolski Zjazd Młodzieży Kontrrewolucyjnej. Po raz pierwszy w Polsce tak liczne grono młodych kontrrewolucjonistów zebrało się, aby dyskutować na temat metod i sposobów działalności świeckich katolików w przestrzeni publicznej. Podczas zjazdu wykłady wygłosili: Sławomir Olejniczak, Arkadiusz Stelmach, Jose Antonio Ureta oraz Kenneth Murphy. Zaprezentowane zostały również osiągnięcia i dokonania poszczególnych oddziałów Krucjaty z Warszawy, Wrocławia i Krakowa.

Zjazd otworzył Prezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi Sławomir Olejniczak, który przedstawił koncepcje porządku, cywilizacji chrześcijańskiej oraz wizję Rewolucji jako procesu destrukcyjnego oraz Kontrewolucji – procesu zmierzającego do przywrócenia porządku.

Arkadiusz Stelmach w swoim wykładzie połączonym z multimedialną prezentacją zaprezentował kontrrewolucję w działaniu, czyli dokonania Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi w Polsce.

Po krótkiej przerwie uczestnicy zjazdu mieli okazję wysłuchać wykładu Jose Antonio Urety zatytułowanego: Działać będąc radykalnie przy Chrystusie – praca z opinią publiczną w działalności kontrrewolucyjnej. Wykład ten we wspaniały sposób ukazał słuchaczom, jak ważna jest aktywność katolików w sferze publicznej oraz twarda i radykalna obrona swoich przekonań, bez jakichkolwiek kompromisów ze światem rewolucyjnym. Najskuteczniejszą metodą działalności środowisk katolickich jest bycie „magnesem ideowym”, całkowicie przeciwnym ideom i tendencjom rewolucyjnym. Wbrew powszechnej opinii, najlepszą taktyką działania kontrrewolucyjnego nie jest przesuwanie się w stronę centrum, czyli poglądów stanowiących mieszankę lewej i prawej strony sceny politycznej, ale pozostawanie wiernym prawdziwie katolickim ideałom, co pozwala przesunąć całą ideową sferę publiczną w naszą stronę.

Przedstawiciele z Warszawy, Krakowa i Wrocławia zaprezentowali działalność oddziałów Krucjaty w tych miastach. Pomimo wielu różnic wynikających ze specyfiki poszczególnych miast, gościom Zjazdu ukazała się bardzo spójna i klarowna wizja tego, czym na co dzień zajmują się młodzi kontrrewolucjoniści zaangażowani w środowisko Krucjaty. Omawiano przeprowadzone akcje w przestrzeni publicznej (pikiety, demonstracje, protesty, akcje informacyjne), aktywność Krucjaty na uczelniach wyższych (wykłady, prelekcje, pokazy filmów), działalność edukacyjną i wydawniczą (m.in. pisma Krucjaty: Krzyżowiec i Kontrrewolucja) oraz formację wewnętrzną, na którą składają się regularne spotkania oraz wychowanie w duchu katolickiego tradycjonalizmu.

Ciekawymi doświadczeniami podzielił się ze słuchaczami Kenneth Murphy z amerykańskiego TFP Student Action. Ogromne wrażenie wywarły na wszystkich dokonania naszych przyjaciół z USA, którzy byli zaangażowani m.in. w zablokowanie legalizacji związków homoseksualnych w kilku stanach USA oraz organizację wielkich marszów dla życia, które gromadzą nawet 400 000 osób. Osiągnięcia te były tym bardziej zaskakujące, gdyż nie zostały przeprowadzone za pomocą ogromnych nakładów finansowych czy przy udziale wielkiej grupy bezpośrednio zaangażowanych w akcję osób. Idealnie potwierdziły się słowa z wykładu Jose Antonio Urety – najlepszą metodą działalności jest być radykalnie przy Chrystusie.

Zjazd został zwieńczony koncertem Jacka Kowalskiego i Klubu Świętego Ludwika pt. Pieśni Wypraw Krzyżowych oraz uroczystą kolacją.

Marcin Musiał (Krucjata – Warszawa)
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.