Il Giornale: Bazylika św. Ojca Pio pełna ”symboli masońskich”?

2010-05-07 00:00:00
Il Giornale: Bazylika św. Ojca Pio pełna ”symboli masońskich”?

Bazylika św. Ojca Pio z Pietrelciny w San Giovanni Rotondo, w której niedawno spoczęły jego doczesne szczątki, pełna jest „symboli masońskich”. Pisało już o tym dwa lata temu czasopismo „Chiesa viva”, teraz powraca do tego tematu młody naukowiec, Francesco Colafemmina, w szkicu zamieszczonym w broszurze pod tytułem „Tajemnica kościoła św. Piusa”.

Rozmowę z nim przeprowadził watykanista dziennika „Il Giornale” Andrea Tornielli. Jego podejrzenia budzi już kształt kościoła – muszla Nautilusa (nie św. Jakuba, jak podkreśla). We wnętrzu za symbole masońskie uznać można m. in. arras zatytułowany „Apokalipsa” Rauschenberga, na którym Jeruzalem niebieskie znajduje się już na ziemi, a nad nim dominuje siedmiogłowy Smok, nigdzie natomiast nie ma zwycięskiego Chrystusa.

„W portalu autorstwa Mimmo Paladino znajduje się koziołek z połamanymi nogami, który może symbolizować nowicjusza przyjętego do loży, ozdobionego pięcioramienną gwiazdą. Ołtarz zaprojektowany przez Arnaldo Pomodoro ma kształt odwróconej piramidy, a w alchemii odwrócona piramida wskazuje miejsce, w którym przechowywany jest kamień filozoficzny. Zaś w kasetonie tabernakulum Chrystus ma dłonie zwrócone w dół, co też jest wyraźnym odwołaniem masońskim, symbolizującym w tym przypadku materializm Kościoła” - wyjaśnia Francesco Colafemmina. Dodaje, że nawet jeśli wszystko to jest zbiegiem okoliczności, „problem pozostaje”, ponieważ „nie ma się wrażenia, że weszło się do kościoła”.

Co gorsza, zauważa rozmówca mediolańskiego dziennika, „sanktuarium stało się wzorem dla nowej sztuki sakralnej, skupionej bardziej na sławie architekta, aniżeli na zgodności z duchem liturgii i przesłaniem Ewangelii”. Z projektantem bazyliki św. Ojca Pio, Renzo Piano, współpracował Mario Codognato, który jako kustosz niedawnej wystawy w Neapolu, wystawił ukrzyżowaną kobietę kontrowersyjnego artysty Maurzio Cattelana, co wywołało kolejny skandal.

Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.