Irlandia: etos religijny niezgodny z duchem nowoczesności

2012-01-24 00:00:00
Irlandia: etos religijny niezgodny z duchem nowoczesności

Lider współrządzącej Irlandią Partii Pracy Aodhan O Riordain, stwierdził w rozmowie z „Irish Catholic”, iż we współczesnej edukacji nie ma miejsca na etos religijny, gdyż jest on niezgodny z duchem nowoczesnej republiki. 

Szef Partii Pracy potwierdził tym samym zauważalną w jego ugrupowaniu silną tendencję do walki z Kościołem. Formacja O Riodaina usiłuje odebrać katolickim szkołom prawo do przyznawania specjalnych preferencji tym z kandydatów na uczniów, którzy są katolikami. „Nie widzę żadnego powodu, by szkoły w których edukacja oparta jest na wierze, miały być uprzywilejowane” - mówi polityk.
 
Kilka dni temu minister edukacji Ruairi Quinn, również polityk Partii Pracy, zapewnił, że „edukacja religijna będzie zajmować istotne miejsce w przyszłości oświaty irlandzkiej”. Jak widać, lider ugrupowania postanowił zmienić założenia szefa resortu edukacji. 
 
Koalicja chadeckiej partii Fine Gael i socjalistycznej Partii Pracy rządzi Irlandią od 2011 roku. Ponad 86 proc. mieszkańców kraju to katolicy.

 
Źródło: fronda.pl, Catholic Culture 
 
W czwartek 29 maja w „Starym Młynie” przy ul. Szerokiej 19 w Szczecinie odbędzie spotkanie Klubu „Polonia Christiana” z prof. Grzegorzem Kucharczykiem. W roku tysiąclecia pierwszej koronacji królów Polski nasz szczeciński klub zaplanował wykład „Świętość i suwerenność. Jak i dlaczego powstało tysiąc lat temu Królestwo Polskie?”.
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.