Irlandia: niższa Izba parlamentu przyjęła ustawę o związkach partnerskich

2010-07-06 00:00:00
Irlandia: niższa Izba parlamentu przyjęła ustawę o związkach partnerskich

1 lipca niższa Izba parlamentu irlandzkiego przyjęła bez głosowania ustawę o związkach partnerskich tej samej płci. Zgodnie z nią urzędnicy stanu cywilnego, którzy odmówią rejestracji tego typu związków będą obciążeni grzywną w wysokości 2 tys. euro oraz mogą trafić do aresztu na 6 miesięcy. Takie same kary mogą spotkać wszystkich tych, którzy odmówią z powodu sprzeciwu sumienia wynajęcia uroczystych sal na przeprowadzenie ceremonii zawarcia związków partnerskich. Ustawa ma być jeszcze zaakceptowana przez Senat i podpisana przez prezydent.

Ustawa w gruncie rzeczy zrównuje związki tej samej płci z heteroseksualnymi małżeństwami, przyznając im szereg korzyści, jeśli chodzi o prawo najmu, nabycia nieruchomości, dziedziczenia, system opieki społecznej, system podatkowy czy system emerytalny.

Jeszcze w marcu biskupi alarmowali, że projekt ustawy narusza konstytucję znosząc prawną ochronę tradycyjnego małżeństwa oraz wolność religijną i przyznaje szczególne uprawnienia władzy państwowej. Hierarchowie ostrzegali, że wielu pracowników urzędów cywilnych, niekoniecznie katolickiego wyznania, ale także muzułmanie, żydzi, protestanci itp. odmówią przestrzegania tego prawa.

Reakcja władz na oświadczenie biskupów była stanowcza. Politycy stwierdzili, że hierarchowie nie mają prawa wypowiadać się na ten temat. Poza tym, jak przyznał minister sprawiedliwości Dermot Ahern, który mówi o sobie, że jest praktykującym katolikiem, należy oddzielić sprawy publiczne od prywatnej sfery wierzeń.

Mimo licznych przywilejów, jakie otrzymali homoseksualiści są oni wciąż niezadowoleni. Pederaści i lesbijki chcieli, aby w ustawie znalazł się zapis, który uznawałby partnerów homoseksualnych za prawowitych rodziców dzieci, które są wychowywane przez jednego z partnerów. Chcieliby także zapewnienia prawa do niczym nieograniczonej adopcji dzieci. 

Krytycy ustawy argumentują, że jest ona sprzeczna z irlandzką konstytucją, która w sposób szczególny chroni instytucję małżeństwa. Art. 14 konstytucji mówi m. in. o tym, że państwo w sposób szczególny ma troszczyć się o instytucję małżeństwa, w oparciu o którą zbudowana jest rodzina. Konstytucja uznaje również rodzinę za fundamentalną jednostkę społeczną oraz instytucję moralną, w której przekazywane są pewne wartości.

Organizacje takie jak National Men’s Council of Irland oraz Family Rights and Responsibilities Institute of Ireland już zapowiedziały, że jej przedstawiciele oraz politycy będą ignorowali ustawę.

Lobby homoseksualne w Irlandii wywalczyło bardzo wiele dla siebie. W kraju tym, mimo braku zainteresowania opinii publicznej sprawami homoseksualizmu od 2001 r. regularnie w mediach ukazywały się liczne materiały na ten temat. W 2007 r., przy okazji wyborów, wszystkie siły polityczne zadeklarowały swoje poparcie dla ruchu homoseksualnego. Ostatecznie w 2008 r., jak pokazują badania opinii publicznej, aż 84 proc. Irlandczyków opowiedziało się za przyjęciem związków partnerskich dla homoseksualistów, a 58 proc. poparło rejestrację ich „małżeństw”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.