Irlandia: Partia Pracy chce rewizji konstytucji w sprawie aborcji
2010-04-21 00:00:00

Irlandzka Partia Pracy zapowiedziała, że będzie chciała zmienić konstytucję, „która daje uprzywilejowaną pozycję Kościołowi a kobiety traktuje jak obywateli drugiej kategorii”. Lewicowa partia chce zniesienia zakazu aborcji, zmiany definicji małżeństwa, zmiany stosunku do własności prywatnej oraz zniesienia odwołania się do Boga w konstytucji.
– Nadszedł najwyższy czas, by zmienić konstytucję, która jest dokumentem napisanym w latach 30. ub. wieku – powiedział ostatnio szef partii Eamon Gilmore.
Partia Pracy proponuje legalizację aborcji w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w sytuacji, gdy dziecko mogłoby urodzić się martwe.
Wątpliwe jest jednak uzyskanie stosownego poparcia obywateli, które jest niezbędne do zmiany ustawy zasadniczej. Z sondażu opinii publicznej, który przeprowadzono w ostatnich dniach wśród osób powyżej 18 roku życia wynika, że aż 70 proc. ankietowanych jest za zachowaniem w konstytucji zapisu broniącego życia dzieci poczętych. Tylko 13 proc. jest za zmianą konstytucji, a 16 proc. stwierdziło, że nie ma zdania w tej kwestii.
Dr Berry Kiely z Kampanii dla Życia komentując te wyniki zauważyła, że zwolennicy aborcji chcą zmiany konstytucji, ale nie biorą kompletnie pod uwagę człowieczeństwa dzieci poczętych, z jakim mamy do czynienia od samego początku przez całe dziewięć miesięcy oraz negatywnych skutków aborcji dla kobiet. Stwierdziła również, że „Irlandia powinna być niezmiernie dumna z tego, że znajduje się obecnie na liście najbezpieczniejszych krajów dla kobiet w ciąży”. Tak wynika z najnowszych badań ONZ nt. zdrowia matek na świecie.
Chociaż konstytucja irlandzka formalnie została przyjęta w 1937 r., to jednak zapisy o ochronie życia dzieci poczętych zostały wprowadzone do niej dopiero po przeprowadzeniu referendum w 1983 r. Konstytucja pozwala na aborcję w przypadku, gdy życie matki jest zagrożone.
W konstytucji znajdował się kiedyś zapis zakazujący rozwodów, ale został z niej usunięty. Wciąż istnieje zapis o ochronie rodziny jako fundamentalnej jednostki społecznej i instytucji moralnej cieszącej się niezbywalnymi prawami chronionymi prze prawo państwowe.
Do zmiany konstytucji konieczne jest zaakceptowanie proponowanych zmian w referendum powszechnym.
Źródło: LifeSiteNews.com, CNA, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.