Jaka prawica potrzebna Polsce?

2013-07-01 00:00:00
Jaka prawica potrzebna Polsce?
Dnia 28 czerwca sala spotkań Klubu Inteligencji Katolickiej w Lublinie wypełniła się słuchaczami. Na zaproszenie Klubu „Polonia Christiana” i lubelskiego KIK-u przybył Jan Łopuszański. Obraz polskiej prawicy, ale także najważniejsze wyzwania dla polskiego patriotyzmu stanowiły treść jego prelekcji.

Poseł wielu kadencji, wykładowca stosunków międzynarodowych i publicysta podjął się próby odpowiedzi na pytanie: Jaka prawica potrzebna Polsce? W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na wieloznaczność terminu „prawica”. Zarysował panoramę inicjatyw politycznych w Polce AD 2013 oraz dokonał jej interpretacji. Zwrócił uwagę na wyznaczniki ideowe, takie jak stosunek do katolicyzmu i klasycznej kultury czy poglądy w sferze ekonomicznej. Wskazał na rosnące znaczenie odniesień do tradycji politycznych II RP. Szczególnie ciekawa była analiza usiłująca odgadnąć inspiracje (czy wręcz „dźwignie wpływów”) mające swoje źródła w polityce mocarstw europejskich i światowych. To one są zdaniem J. Łopuszańskiego powodem znaczących zmian, które zarysowują się na prawej stronie polskiej sceny politycznej.

Prelegent wskazał na jałowość „wizerunkowych” sporów największych partii zastępujących w znacznej mierze rzeczywistą debatę publiczną. Także spory historyczne powinny, jego zdaniem, ustąpić miejsca rozstrzyganiu rzeczywistych problemów Polski i Polaków. Aby tak się działo polska prawica potrzebuje „drugiej i trzeciej linii polityki” – osób i i instytucji stanowiących zaplecze intelektualne i organizacyjne dla kierowania sprawami kraju. Stopień zamętu w sferze społeczno-politycznej jest jednak tak duży, że polscy patrioci potrzebują odnowy duchowej: powrotu do Kościoła w jego wymiarze horyzontalnym (Kościoła jako wspólnoty człowieka z Bogiem), co może się dokonać chociażby poprzez przeżycie rekolekcji. Spointowana tak poważnym wezwaniem prelekcja dała impuls do długiej i gorącej dyskusji.


KS.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.