Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

2024-04-16 00:00:00
Jakie sąsiedztwo? Mocny temat najbliższych spotkań w Olsztynie i Elblągu. Wstęp wolny!

Czy i jaką przyszłość mają relacje polsko-ukraińskie? Co z milionami Ukraińców w Polsce? Czy są szanse na zawieszenie broni za naszą wschodnią granicą i jak rzutuje to na bezpieczeństwo Polski? Tak jest wiele pytań, na które często brakuje nam odpowiedzi – stąd właśnie potrzeba kontynuacji zapoczątkowanego w Krakowie cyklu spotkań „Polska - Ukraina. Jakie sąsiedztwo?”. Kolejne spotkania organizujemy dla Państwa w Olsztynie i Elblągu.


W naszych Klubach „Polonia Christiana” nie uchylamy się od rozmowy na tematy trudne. Skoro nie unikamy ich w naszych rodzinach, miejscach pracy, czy też między sąsiadami, warto poruszyć je także w formule otwartej. Kwestia kontynuacji i skali pomocy dla Ukrainy, czy też relacji pomiędzy naszymi narodami, ale także i ocena moralnej kondycji obecnego społeczeństwa ukraińskiego, to wszystko sprawy budzące duże emocje. Na łamach 97 numeru „Polonia Christiana” podjęli je redaktorzy naszego pisma.


Czy do oceny naszej sytuacji w Europie i świecie wystarczą nam opowieści wielu doświadczonych przez wojnę uchodźców (nie odbierajmy wszak cierpienia tym, którzy naprawdę go doznali) oraz truizmy o agresywnej i imperialnej Rosji? Te ostatnie stwierdzenia są nam znane od wielu lat. Jeszcze w 2020 r., podczas słynnej konferencji w Warszawie, przestrzegaliśmy przed mentalnością i ekspansywnością rosyjskich elit.


Teraz wracamy do szerokiego spojrzenia na sprawy polskie, w odniesieniu do naszego wschodniego sąsiada, jakim jest Ukraina. Stąd pewien cykl, związany bezpośrednio z „okładkowym” numerem pisma „Polonia Christiana”, który zapoczątkowaliśmy ciekawą debatą w Krakowie. Dziś mamy dla Państwa zaproszenia na kolejne spotkania: w Olsztynie i Elblągu. Gościem specjalnym i zarazem naszym prelegentem podczas tych spotkań będzie jeden z autorów wspomnianego tematu numeru „Polonia Christiana” – dr Jakub Majewski.

  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Olsztynie pt. „Polska – Ukraina. Jakie sąsiedztwo?” odbędzie się w środę 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Zapraszamy Państwa do sali nr 131 (1 piętro) w Warmińsko-Mazurskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy ul. Prostej 38.
  • Spotkanie Klubu „Polonia Christiana” w Elblągu (pod tym samym tytułem) z udziałem dra Jakuba Majewskiego odbędzie się w czwartek 25 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Stowarzyszenie „Elbląscy Patrioci”, odbędzie się w siedzibie tegoż stowarzyszenia, przy ul. Łączności 3. Serdecznie zapraszamy – wstęp wolny!

 

piotrskarga.pl

 

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.