Pracownicy koncernu elektronicznego Canon w Japonii mają dwa razy w tygodniu wychodzić wcześniej z pracy. Zarząd koncernu chce zachęcić ich w ten sposób do prokreacji. Inne japońskie firmy też wprowadziły już podobne zarządzenia.
Borykające się ze skutkami kryzysu finansowego japońskie koncerny muszą sobie także poradzić z innym problemem gospodarczym – niezwykle niskim wskaźnikiem narodzin. W kraju tym wskaźnik rozrodczości wynosi jedynie 1,34 na parę. Japońskie społeczeństwo starzeje się najszybciej na świecie. By utrzymać liczbę populacji, każde małżeństwo musiałoby mieć przynajmniej dwójkę dzieci. Na tak niski odsetek urodzin wpływa nie tylko długi, 12-godzinny dzień pracy, lecz także wysokie koszty życia i nieprzychylne rodzinie prawo państwowe.
– Canon ma szeroko zakrojony plan podwyższenia rozrodczości wśród swoich pracowników. Wcześniejsze kończenie pracy, tak by mogli oni dłużej być ze swoimi rodzinami, jest jego częścią – powiedział rzecznik firmy Hiroshi Yoshinaga w rozmowie z amerykańską telewizją CNN. Program „Światło gaśnie o 17.30”, wprowadzony w fabrykach Canona, pozwoli również koncernowi zaoszczędzić na nadgodzinach wyrabianych przez robotników.
Apel do pracodawców o wcześniejsze wypuszczanie pracowników z pracy wystosowała również Keidanren, największa japońska grupa biznesowa, skupiająca 1300 międzynarodowych firm.
– To wspaniałe, że możemy iść do domu wcześniej i nie wstydzić się z tego powodu – powiedział Miwa Iwasaki, pracownik koncernu Canon.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.