Japonia: tygodnik katolicki o celibacie księży i sytuacji religijnej kraju

2008-12-23 00:00:00
Japonia: tygodnik katolicki o celibacie księży i sytuacji religijnej kraju

„Zniesienie celibatu nie oznacza, że zwiększy się liczba duchownych” – uważa redaktor naczelny japońskiego tygodnika katolickiego „Katorikku Shinbun”. O. William Grimm, amerykański misjonarz należący do zgromadzenia Maryknoll w najnowszym wydaniu czasopisma pisze o religijnej sytuacji w Japonii. Za punkt odniesienia do kwestii celibatu zakonnik bierze sytuację buddyzmu w Kraju Kwitnącej Wiśni, gdzie prawie wszyscy kapłani tej religii mają rodziny i w dużej części dziedziczą służbę świątynną po swoich ojcach.

O. Grimm wskazuje na drastyczny spadek liczby duchownych buddyjskich. Ich liczba w ciągu ostatnich 35 lat zmniejszyła się o 82 proc. Powołując się na dane rządowej agencji ds. kultury misjonarz pokazuje, że w tym czasie w Japonii również spadła liczba świątyń buddyjskich z 96 do 86 tys.

Zakonnik powołuje się także na dziennik „Yomiuri Shinbun”, który pisze o poważnej sytuacji buddystów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z 1.6 mln kapłanów buddyjskich w 1970 r. obecnie jest ich tylko 300 tys. Japońska gazeta artykuł na ten temat tytułuje: „Znikające świątynie”. Odbił się on szerokim echem za granicą. Powołując się na niego „The New York Times” napisał o „wymierającym buddyzmie w Japonii.”

Na podstawie dramatycznego spadku liczby kapłanów buddyjskich, z których prawie wszyscy mają rodziny i w dużej części dziedziczą służbę świątynną po swoich ojcach, o. Grimm stawia tezę, że „zniesienie celibatu nie miałoby żadnego wpływu na funkcjonowanie religii, w kontekście potężnych zmian społecznych, które obecnie mają miejsce”. Zauważa on także, że w Kościele katolickim w Japonii również nastąpiło podobne zjawisko, choć nie na tak wielką skalę. W ciągu ostatnich 20 lat liczba kapłanów zmniejszyła się z 1926 do 1542.

Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.