Kalifornia: zakaz nauczania domowego

2008-03-12 00:00:00

Rodzice prawie 200 tys. dzieci nauczanych w domu w stanie Kalifornia dowiedzieli się ostatnio, że będą musieli zrezygnować z tej metody edukacji. 28 lutego b.r. sędzia H. Walter Croskey z sądu apelacyjnego w Los Angeles postanowił, że dzieci w wieku od 6 do 18 lat mogą być nauczane jedynie przez wykwalifikowanych nauczycieli w szkołach publicznych lub prywatnych, ewentualnie w domu przez rodziców, jednak tylko wtedy, gdy posiadają oni wykształcenie pedagogiczne, uprawniające do nauczania w szkołach – informuje gazeta „The Time”.

Sędzia Croskey oświadczył, że zgodnie z postanowieniami przepisów dotyczących edukacji rodzice nie mają konstytucyjnego prawa do nauczania dzieci w systemie domowym. Sędzia dodał, że jeśli nauczanie takie będzie prowadzone przez osoby, które nie posiadają uprawnień nauczycielskich będą one karane.

Jak donosi „The Time” decyzja ta wywołała wielkie niezadowolenie wśród zwolenników edukacji domowej. – Rodzice nie powinni być karani za działanie w najlepszym interesie swoich dzieci. To oburzające postanowienie sądu musi być unieważnione, a skoro sądy nie bronią praw rodziców, zatem musimy zrobić to my jako reprezentanci wyborców – oświadczył gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger.

Sprawa pojawiła się w związku ze skargą złożoną w wydziale oświaty, zajmującym się sprawami rodzinnymi przez jedno z ośmiu dzieci Philipa i Mary Longów. Ich syn poskarżył się na złe traktowanie i zaniedbywanie. Urzędnicy ustalili, że dzieci były nauczane w systemie domowym przez nieposiadającą wystarczającego wykształcenia pedagogicznego matkę, tymczasem oficjalne dane wskazywały na to, że dzieci są wciągnięte na listę w prywatnej szkole Sunland Christian School. Urzędnicy zwrócili się do sądu, aby ten nakazał, by dzieci chodziły do szkoły publicznej. Sąd dla nieletnich postanowił, że rodzina Longów ma konstytucyjne prawo do nauczania dzieci w systemie domowym. Wówczas to departament zajmujący się sprawami dzieci i rodziny odwołał się od tej decyzji.

Od lat stan Kalifornia zezwala rodzicom na nauczanie własnych dzieci w domu pod warunkiem, że wypełnią oni dokumenty, pozwalające na stworzenie prywatnej szkoły i wynajmą wykwalifikowanego nauczyciela. Obecna decyzja sędziego stanowi, że władze stanowe zabraniają na jakąkolwiek formę nauczania w domu, z wyjątkiem sytuacji, w której to rodzice jako wykwalifikowani nauczyciele mogą nauczać wyłącznie własne dzieci. Dotychczasowe praktyki, zdaniem sędziego były nielegalne. Od decyzji tej przysługuje apelacja do Sądu Najwyższego.

Ruch związany z nauczaniem domowym w USA rozwinął się na większą skalę w latach 80., kiedy to 50 tys. dzieci uczyło się w domach. Obecnie trudno oszacować ile ich jest, gdyż dane dotyczące tej formy edukacji są różne. Według Departamentu Edukacji jest ich około 850 tys. (2001 r.), natomiast organizacje promujące nauczanie domowe mówią o prawie 2,5 miliona dzieci i młodzieży.

Edukacja domowa (ang. homeschooling) jest popularna w krajach anglosaskich (USA, Kanada, Wielka Brytania). Prowadzone w tych krajach badania wykazują, iż dzieci uczone w domu osiągają lepsze wyniki w nauce niż ich rówieśnicy uczęszczający do szkół.

W Polsce prawo pozwala na uczenie dziecka w domu, za zgodą dyrektora szkoły, w której obwodzie zamieszkuje dziecko. Umiejętności dziecka sprawdza się za pomocą specjalnych testów dwa razy do roku. Od ich wyników uzależnia się wydanie pozwolenia na dalsze nauczanie domowe.

Źródło: "The Time", AS
 
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.