Kanada: naukowcy apelują o poprawę jakości rodzin

2012-02-09 00:00:00
Kanada: naukowcy apelują o poprawę jakości rodzin


Główny Urząd Statystyczny w Kanadzie poinformował o niewielkim wzroście wskaźnika dzietności w porównaniu z rokiem 2003 r., gdy wynosił on 1,52. W ubiegłym roku wskaźnik ten był na poziomie 1,7 dzieci przypadających na jedną kobietę. To wciąż za mało, by utrzymać dotychczasowy poziom życia obywateli – alarmują demografowie.

Specjaliści od demografii podkreślają, że konieczna jest radykalna zmiana polityki rządu. Zdaniem ekspertów, chodzi nie tylko o zwiększenie liczby dzieci rodzących się co roku w Kanadzie. Według nich, ważne jest wzmocnienie jakości rodzin, by dzieci mogły przychodzić na świat w stabilnych związkach małżeńskich, a nie poza nimi.

Zdaniem szefowej Kanadyjskiego Instytutu Badań nad Małżeństwem i Rodziną Andrei Mrozek, konieczne jest uświadomienie obywatelom faktu, iż trwały przyrost naturalny i rozwój gospodarki idzie w parze ze stabilnym małżeństwem. – Zdrowe społeczeństwo, które ma wystarczającą liczbę ludzi do wspierania swoich seniorów, musi mieć stopę zastępowalności pokoleń na poziomie 2,1 – stwierdziła Mrozek.

Pomimo niewielkiego wzrostu poziomu dzietności w Kanadzie, problem ten wciąż budzi poważny niepokój. Mrozek wskazała na współfinansowane przez jej Instytut badania, które przeprowadzili ekonomiści wespół z demografami. Doszli oni do wniosku, iż długoterminowe utrzymanie wzrostu gospodarczego w kraju nie jest możliwe ze względu na upadek rodziny. Postulują więc, by rząd skupił się na programach, które sprzyjają przyrostowi naturalnemu, ale także by prowadził działania edukacyjne, które poprawią „jakość” pokolenia.

Naukowcy stwierdzili, że dzieci wychowywane w związkach pozamałżeńskich mają „znacznie mniejsze szanse na zdobycie niezbędnego kapitału ludzkiego i społecznego, których potrzebują, aby stać się wydajnymi pracownikami”.

Wyjaśnili, że nieformalne związki, późne zawieranie małżeństw i odkładanie macierzyństwa, a także rozwody, nie sprzyjają przyrostowi naturalnemu i prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu dzieci. W efekcie odbija się to na gospodarce. Dane statystyczne wskazują, że już ponad jedna trzecia dzieci w krajach zachodnich rodzi się poza stabilnym małżeństwem.

Naukowcy dodali, że badania wyraźnie pokazują, iż duże sektory nowoczesnej gospodarki bardzo dobrze prosperują przede wszystkim dzięki stabilnym rodzinom.

Aby zapobiec w przyszłości społecznemu upadkowi, autorzy raportu wezwali przedsiębiorców, rząd i zwykłych obywateli do wszczęcia działań, wzmacniających rodzinę. Zaproponowali wiele propozycji dotyczących polityki prorodzinnej i edukacyjnej w zakresie uświadamiania na temat niekorzystnych skutków samotnego rodzicielstwa. Wezwali także do "oczyszczenia" kultury z sekularystycznych wizji rodzin, które albo są „małe”, albo bezdzietne.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.