Kard. Arinze o misji katolickiego szkolnictwa wyższego

2009-05-20 00:00:00

Tydzień przed wystąpieniem prezydenta Baracka Obamy na Uniwersytecie Notre Dame kard. Francis Arinze, były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów goszczący w The Thomas More College Of Liberal Arts (TMC) w Marimack w stanie New Hampshire, wygłosił mowę nt. misji katolickiego szkolnictwa wyższego. Jego Eminencja odebrał też tytuł doktora honoris causa tej uczelni – informuje portal LifeSiteNews.com.

Kardynał podkreślił, że misją katolickich uniwersytetów jest takie kształcenie studentów, które pokazuje związek „między wiarą a rozumem” w nauce i etyce oraz w różnych dziedzinach wiedzy. Jego Eminencja zaznaczył, że wiele katolickich uniwersytetów odniosło sukces kształtując w ten sposób chrześcijan, którzy są dobrymi obywatelami.

– Jeśli katolicki college lub uniwersytet przyjmie postawę odważnej kreatywności i surowej pobożności będzie w stanie przyczyniać się znacznie do promowania zdrowej syntezy między wiarą a kulturą w społeczeństwie – mówił kardynał Arinze.

Hierarcha zaznaczył, że katolickie wszechnice mają kształcić studentów, pokazując, iż moralne zasady dobra i zła mają zastosowanie w odniesieniu do nauki, techniki, polityki, handlu i wszystkich innych dziedzin ludzkiej aktywności.

– W dzisiejszym skomplikowanym świecie, w którym różnego rodzaju idee walczą o uznanie, studenci potrzebują jasnej orientacji na temat relacji między wiarą a życiem. Katolicki college lub uniwersytet idealnie nadają się do tego, by pomóc studentowi dojrzeć światło i wyposażyć go w nie, aby lepiej mógł się przysłużyć społeczeństwu – mówił hierarcha.

Były Prefekt Kongregacji ds. Wiary i Kultu Bożego zachęcał absolwentów uczelni do rygorystycznego przestrzegania zasad moralnych i rzetelnej formacji intelektualnej. – Jakąż korzyść mamy z tego, że student jest gigantem intelektualnym a dzieckiem pod względem moralnym? – mówił hierarcha. Zauważył, że nie ma wielkiego pożytku ze studenta, który świetnie zna fakty matematyczne czy historyczne, ale nie potrafi żyć w zgodzie z rodzicami, kolegami, jest uzależniony od narkotyków lub seksu, przynosi wstyd szkole, czy staje się przestępcą kryminalnym. – Jest oczywistym, że sam rozwój intelektualny nie jest wystarczający – podkreślił kardynał

Jego Eminencja zwrócił uwagę na trudności z jakimi muszą się borykać studenci we współczesnym zrelatywizowanym świecie. Mówił o tym, jak osoby, które uważają, że pewne działania – jak np. aborcja – są wewnętrznie złe, są posądzane o narzucanie poglądów innym. Kardynał zwrócił uwagę, że to bardzo ważna rzecz, by umieć wyrażać zdecydowane stanowisko o złych czynach.

Hierarcha nawiązał do wypowiedzi papieża Benedykta XVI, który mówiąc na temat roli wychowawcy podkreślił, że „swoboda w dążeniu do prawdy jest istotną częścią integralnej edukacji”. – Jeśli katolicki college lub uniwersytet nie kształci w ten sposób, to czyż można powiedzieć, że wypełnia on jedno ze swych podstawowych zadań? – pytał kard. Arinze.

Kardynał podkreślił, że jeśli uniwersytety tak będą kształcić studentów, by dążyli oni do prawdy i przestrzegali zasad moralnych w życiu codziennym, wówczas wychowa się ich na dobrych obywateli. – Będą to kongresmeni i senatorowie, którzy nie powiedzą, że „są katolikami, ale ...”, lecz powiedzą: „jestem katolikiem i dlatego ...”.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.