Kard. Bertone: wspieranie rodziny leży w interesie społecznym

2009-02-11 00:00:00

Do prowadzenia polityki zdecydowanie bardziej prorodzinnej zachęcił kard. Tarcisio Bertone ambasadorów krajów Unii Europejskiej akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Watykan pragnie dopomóc w różnych dziedzinach, wspierając życie i rodzinę – zapewnił najbliższy współpracownik Benedykta XVI.

Watykański sekretarz stanu podkreślił, iż stabilność rodziny ma istotne znaczenie dla budowania zwartości i stabilności społecznej. W tym kontekście niezbędne jest wsparcie dla trwałego małżeństwa kobiety i mężczyzny, które daje społeczeństwu znacznie więcej niż związki nieformalne czy model samotnej matki. Chodzi o lepsze możliwości wychowawcze, lepszą frekwencję w szkole, czy rezultaty nauki. Ponadto należy zauważyć znacznie lepszą możliwość sukcesu zawodowego, mniejszą możliwość przestępczości, uzależnienia od alkoholu czy narkotyków. Nie można pomijać takich czynników jak zdrowie psychofizyczne dzieci i rodziców oraz mniejsze zagrożenie depresją. - Wsparcie dla zdrowej rodziny, budowanej w oparciu o małżeństwo kobiety i mężczyzny leży w interesie społecznym – stwierdził purpurat.

Kard. Bertone nawiązał do zjawiska zmniejszenia się płodności i starzenia się mieszkańców naszego kontynentu. Powoduje to napięcia społeczne oraz załamanie się systemów bezpieczeństwa społecznego czy ubezpieczeń zdrowotnych. Purpurat podkreślił głęboką niesprawiedliwość finansowania europejskiego modelu społecznego kosztem przyszłych pokoleń, wzywając do pobudzania i szanowania solidarności międzypokoleniowej.

Watykański sekretarz stanu wyjaśnił motywy, jakimi kieruje się Stolica Apostolska na forum międzynarodowym przeciwstawiając się atakom na życie i rodzinę. - Miłość do rodziny i uznanie jej roli sprawiają, że odrzucamy próby redefinicji praw człowieka w imię domniemanej walki z dyskryminacją – stwierdził kard. Bertone spotykając się z ambasadorami krajów Unii Europejskiej przy Watykanie.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.